Czy to koniec suszy i głodu?

SKARBY NATURY \ POD POWIERZCHNIĄ AFRYKI SĄ OGROMNE ZASOBY WODY PITNEJ

Numer 192 - 25.04.2012Nauka

Ostatnie badania naukowców wskazują, że na Czarnym Lądzie, od dziesięcioleci zmagającym się z częstymi suszami i niedoborem wody, istnieją ogromne zasoby podziemnej wody pitnej. Jej ilość szacuje się na sto razy więcej, niż jest wód powierzchniowych.

Zespół naukowców, który zajmował się tą kwestią, opracował także specjalną mapę podziemnych złóż wody, którą opublikowano w magazynie „Environmental Research Letters”. Badacze są jednak zdania, że prowadzone na dużą skalę wiercenia poszukiwawcze mogą nie być najlepszą drogą do zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania na wodę w tej części świata.

Jak się szacuje, na całym kontynencie afrykańskim żyje ponad 300 mln ludzi, którzy nie mają na co dzień bezpiecznego dostępu do czystej wody. Zapotrzebowanie na wodę w ostatnich kilkudziesięciu latach się zwiększyło w związku ze wzrostem poziomu życia społeczności miejskiej oraz koniecznością nawadniania terenów rolniczych.
Według naukowców woda w afrykańskich rzekach i jeziorach z uwagi na sezonowe opady i susze pozwala na bardzo ograniczone jej zastosowanie. Szacuje się, że obecnie nawadnianych jest jedynie 5 proc. terenów rolniczych.

Eksperci są przekonani, że ostatnie odkrycia po raz pierwszy pozwolą na opracowanie dokładnej analizy dotyczącej wykorzystania podziemnych zasobów. Naukowcy z British Geological Survey oraz University College London (UCL) opracowali w tym celu dokładną mapę podziemnych złóż wodyzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Rozłucki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama