​Premier: będą obniżki CIT‑u i ZUS‑u

numer 2002 - 16.04.2018GospodarkaPRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie CIT‑u dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. Byłaby to najniższa stawka tego podatku w UE. Rząd chce też obniżyć składki ZUS dla małych firm. – To bardzo dobry ruch. Obniżki te, zwłaszcza CIT‑u, dadzą firmom wymierne korzyści – twierdzą eksperci.

Premier zapowiedział duże ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. podatek CIT dla małych i średnich firm ma spaść z 15 do 9 proc. To oznacza, że stawka tego podatku będzie w Polsce identyczna jak na Węgrzech, czyli najniższa w Unii Europejskiej. W innych unijnych krajach, zwłaszcza zachodniej Europy, podatek CIT jest dużo wyższy: w Danii wynosi 22 proc., w Austrii, Holandii i Hiszpanii – 25 proc., w Belgii – 29 proc., we Francji – 33 proc. Wyjątkiem są Niemcy, gdzie obowiązuje 15-proc. CIT.

– To dobry pomysł – tak propozycję obniżenia CIT‑u z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm skomentował dla PAP‑u Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Ta obniżka przyniesie tym firmom wymierne korzyści, ale pod warunkiem że nastąpi uproszczenie sprawozdawczości małych spółek – zaznaczył.

Według prof. Elżbiety Mączyńskiej, szefowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, niższy podatek CIT odciąży sektor małych i średnich firm, co zwiększy ich konkurencyjność. – Niższe podatki mogą zachęcać do zakładania nowych biznesów, a to niewątpliwie pomoże w rozkręceniu gospodarki. Mogą też zachęcić do wyjścia z szarej strefy – dodała prof. Mączyńska.

– Jeśli będzie to pomoc rzeczywiście dla tych, którzy są mikroprzedsiębiorcami, to jest to sensowny ruch – tak propozycję obniżenia CIT‑u z 15 do 9 proc. ocenia Piotr Kuczyński, główny analityk firmy Xelion. Podobnie odniósł się do zapowiedzi premiera, że przedsiębiorcy, których przychody nie są wyższe od 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą płacić niższy ZUS.

Ekonomistka Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że 9-proc. CIT dla małych i średnich firm brzmi dobrze, ale z obniżki skorzystają tylko spółki prawa handlowego. – Prawie 90 proc. MŚP płaci podatek PIT, a tych obniżka nie obejmie – zauważa. Jej zdaniem, propozycja rządu może jednak zachęcić do przekształcenia firmy w spółkę, co może być korzystne dla gospodarki. – Dobrym pomysłem jest też zmniejszenie składek ZUS, bo np. szewcy zarabiają niewiele, a większą część ich dochodów pochłania składka ZUS – dodaje Starczewska-Krzysztoszek. Autor: Jan Kamieniecki