Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Wpuśćmy tramwaje na dawne ulice

Dodano: 21/04/2018 - numer 2007 - 21.04.2018
Tramwaje Warszawskie stopniowo rozbudowują swoje linie, choć proces ten omija centralne obszary miasta. Inwestowanie w miejską komunikację szynową jest powrotem do tradycji. Powojenne próby dezurbanizacji Warszawy nieprzypadkowo łączone były ze stopniową likwidacją tras tramwajowych i kasowaniem torowisk w obrębie centralnych dzielnic stolicy. W powszechnym przekonaniu tramwaje są jednym z atrybutów miejskości. Walka z tradycją i dążenia do wymazania pamięci o historii stolicy oznaczały też wypowiedzenie wojny komunikacji tramwajowej. Dotyczyło to szczególnie linii położonych w historycznym centrum Warszawy. Można powiedzieć, że przed 1939 r. tramwaje docierały właściwie wszędzie. Torowiska biegły nie tylko głównymi ulicami dzielnic. Skręcały w liczne przecznice i tworzyły bardzo
     

35%
pozostało do przeczytania: 65%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze