Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Notariusze wspierali oszustów

Dodano: 21/04/2018 - numer 2007 - 21.04.2018

SKANDAL \ Pomagali zorganizowanej grupie przestępczej w wyłudzeniu 37 mieszkań od osób w podeszłym wieku, chorych lub uzależnionych od alkoholu. Chodzi o trójkę szczecińskich notariuszy, którzy mimo zarzutów prokuratorskich w tej sprawie nadal wykonują zawód.
Śledztwo w tej sprawie prowadzą Prokuratura Regionalna w Szczecinie wraz z Centralnym Biurem Śledczym. – W ramach grupy przestępczej podejrzani docierali do pokrzywdzonych posiadających mieszkania, między innymi przez osoby z kręgu znajomych pokrzywdzonych, jak również odpowiadając na ogłoszenia zawierające oferty zamiany mieszkań zamieszczone przez pokrzywdzonych w gazetach lub na portalach internetowych – mówi prokurator Michał Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. – Po nawiązaniu kontaktu z posiadaczem mieszkania podejrzani oferowali mu zamianę mieszkania na mniejsze, z jednoczesną spłatą zadłużenia powstałego w związku z użytkowaniem dotychczas zajmowanego lokalu oraz ewentualnie dopłatę określonej kwoty – dodaje.
Pokrzywdzonym prezentowano mieszkania, w których mieliby zamieszkać po podpisaniu umowy. Następnie zawierano z nimi fikcyjną umowę i zawożono do jednego z trzech notariuszy współpracujących z grupą przestępczą. Tam podpisywano już prawdziwą umowę zbycia lokalu, w którym pokrzywdzeni dotychczas mieszkali. Następnie oszuści umieszczali pokrzywdzonych w wynajętym na trzy miesiące mieszkaniu. Po tym czasie osoby te były wyrzucane na bruk. W ten sposób oszukano 50 osób i wyłudzono 37 mieszkań o wartości blisko 4 mln zł.
W tej sprawie prokuratura postawiła już zarzuty 11 osobom, w tym trzem szczecińskim notariuszom, którzy wspierali grupę przestępczą.
Jak ustaliło wczoraj Radio Szczecin, notariusze – mimo prokuratorskich zarzutów – wciąż wykonują swój zawód. Nie zostali odsunięci od swoich obowiązków ani przez prokuraturę, ani przez Izbę Notarialną. Prokurator Marcin Lorenc powiedział Radiu Szczecin, że śledczy mogą podjąć takie działanie tylko ze względu na dobro postępowania, a to jest zabezpieczone i niebawem do sądu wpłynie akt oskarżenia. Z kolei prezes Izby Notarialnej Barbara Nimca tłumaczy, że teraz może to zrobić tylko sąd dyscyplinarny izby. Musi jednak wobec podejrzanych notariuszy przeprowadzić swoje postępowanie, w którym mogą oni składać wyjaśnienia.

 
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze