Wzrost dla każdego!

numer 2026 - 16.05.2018Gospodarka

Współdziałanie, jednakowe standardy dla wszystkich i autentyczna solidarność – tym powinna kierować się UE w swojej polityce. Z kolei wzrost gospodarczy powinien służyć przede wszystkim interesom szarego Europejczyka, a nie grupie uprzywilejowanych państw i koncernów. To synteza stanowiska przedstawicieli rządu oraz premiera Mateusza Morawieckiego, które zostało zaprezentowane na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Celem rządu jest utrzymanie w najbliższych latach wzrostu PKB na poziomie 4–5 proc. – zapowiedział minister Jerzy Kwieciński w Katowicach. – Wzrost gospodarczy jest około dwukrotnie wyższy niż średnia unijna – to daje nam możliwość nadrabiania zaległości z minionych lat i pozwala na zaspokajanie aspiracji naszego społeczeństwa – podkreślił.

Premier Morawiecki mocno akcentował najważniejszy priorytet rządu, jakim jest wzrost gospodarczy służący wszystkim obywatelom, w tym przedsiębiorcom, zwłaszcza małym i średnim. – Nas interesują nie suche wskaźniki ekonomiczne, ale jakość wzrostu. Wierzę, że przez budowę nowoczesnych zakładów i tworzenie etatów dla wysokokwalifikowanych pracowników kładziemy podwaliny pod długofalowy rozwój gospodarczy – mówił.

Niestety dziś musimy się mierzyć nie tylko z nowymi wyzwaniami, ale i odrabiać lata zaniedbań z czasów rządów PO-PSL. Dane Banku Światowego wyraźnie bowiem wskazują, że w latach 2010–2014, gdy PO mówiło o „polskiej zielonej wyspie”, światowe bogactwo rosło w granicach 2,6 tys. dol. na obywatela rocznie, natomiast w Polsce wzrost ten wynosił tylko 2,1 tys. dol. Z tego powodu w rankingu światowej zamożności wyprzedziły nas takie kraje jak Surinam czy Wenezuela.

O takich problemach w UE mówili też na kongresie byli premierzy Grecji i Słowacji. – Nierówności wciąż się pogłębiają – zauważył Jorgos Papandreu. – A władza jest skupiona w wąskich grupach – dodał. Iveta Radičová,  premier Słowacji w latach 2010–2012, mówiła, że nowa europejska polityka się powinna opierać na etyce i poszanowaniu godności indywidualnej jako fundamencie przywództwa odpowiedzialnego i traktowanego jako służba.

Premier Morawiecki na każdym kroku podkreśla, że jego praca to przede wszystkim służba, która polega na wsłuchiwaniu się w głos obywateli. – Chcemy się też zainspirować pomysłami przedsiębiorców, bo tylko dzięki temu stworzymy takie rozwiązania, które będą służyły rozwojowi gospodarki – zaznaczył. – To, co możemy robić, to wspierać polską własność i polski kapitał, m.in. poprzez obniżenie podatku CIT – dodał.Autor: Mariusz Andrzej Urbanke