Najgłębsza ze wszystkich

KANAŁ AUGUSTOWSKI \ Śluza Paniewo

numer 2030 - 21.05.2018Podróże

To nasz ulubiony mostek – mówią Krzysztof i Michał, schodząc z rowerów. Przed kilkoma chwilami wjechaliśmy we trzech na drewnianą kładkę nad Kanałem Augustowskim.

W tej części nie ma on w sobie nic z miastowego wyglądu. Nie ma tu ani gapiów stojących na mostach w Augustowie, ani odgłosu samochodowych silników mknących krajową ósemką. Na tym moście przejeżdżające auto trafi się raz na piętnaście minut. Bywa, że rzadziej.

Panowie, z którymi jadę już od dobrych kilku godzin, eksplorując Puszczę Augustowską, dobrze się tutaj odnajdują. I rzeczywiście trudno się tu czuć nieswojo. Pod nami cichutko szemrząca woda. Niemal stojąca. Niezbyt głęboka. Wychyliwszy się za romantycznie spróchniałe miejscami barierki, można zobaczyć plankton oraz ciemne dno. Na horyzoncie nie ma na razie żadnego kajaka. To pewnie efekt przedłużającego się od miesięcy remontu okolicznej Śluzy Swoboda.

Znajdujemy się w urokliwej wsi Czarny Bród. Wokół nas zielone łąki i jaśniejsze nieco pastwiska. Przed nami, po drugiej stronie kanału, widać pasącego się konia. – Stąd do Paniewa mamy jeszcze siedem kilometrów – Michał spogląda na wyciągniętą z plecaka mapę. – Bardzo przyjemna droga przez las. Nim się obejrzymy, będziemy na miejscu. To co? Jedziemy? – pyta. – Dałbyś się jeszcze nieco pocieszyć miejscem… Przyznam, że dotychczasowa jazda dała mi się już nieco we znaki – odpowiadam zniechęcony. – Chodź, nie marudź. W Paniewie dopiero pocieszysz się miejscem – mówi. – I widokiem! – dopowiada Krzysztof.

Nie ma rady. Jestem sam, a ich dwóch. Jedziemy więc dalej. Faktycznie szlak jest bardzo przyjemny. Leśną drogę nie tak dawno zrosił deszcz, więc na razie pył nie unosi się spod pędzących kół rowerów. Okoliczne sosny dają piękny cień. I zapach żywicy. – Czujecie?! – woła do nas zamykający peleton Krzysztof. – Inhalacja. I to zupełnie za darmo!

Po dwudziestu minutach niespiesznej jazdy docieramy ponownie do asfaltuzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się