Zmiana płci w akcie urodzenia

Numer 205 - 12.05.2012Świat

Argentyna Izba wyższa argentyńskiego parlamentu uchwaliła ustawę o tożsamości płciowej, która umożliwia transseksualistom zmianę płci w oficjalnych dokumentach, nawet przed poddaniem się operacji.

Zgodnie z ustawą każdy człowiek sam powinien móc ustalić swoją płeć. Ustawę uchwalono głosami 55 senatorów, przy braku głosów przeciwnych. Wcześniej została zatwierdzona przez izbę niższą parlamentu. Nowe prawo gwarantuje transseksualistom nieograniczony dostęp do terapii hormonalnej oraz operacji zmiany płci zarówno w prywatnej, jak i publicznej służbie zdrowia. Każdy dorosły obywatel będzie mógł zmienić swoją płeć w dokumentach tożsamości oraz swoje imię, nawet jeśli nie przeszedł operacji zmiany płci i nie poddał się terapii hormonalnej. I to nie tylko w dowodzie osobistym i paszporcie, ale także w swoim akcie urodzenia. Oryginał zawierający „nieprawidłową płeć” zostanie po pięciu latach zniszczony.

Jeśli się jednak zdecyduje na operację, nie będzie musiał wcześniej poddać się ewaluacji medycznej i psychologicznej, tak jak było dotychczas. Wcześniej argentyńskie prawo zezwalało na zmianę tożsamości płciowej w dokumentach dopiero po przejściu operacji zmiany płcizawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama