|fot. IPN/d

Niezłomny „Uskok” odnaleziony

PAMIĘĆ \ Eksperci IPN wydobyli z ziemi szczątki kolejnego Żołnierza Wyklętego

numer 2045 - 08.06.2018Polska

Fragment żuchwy z uzębieniem, kawałek kości, a także łuski oraz strzępy umundurowania odnalazł zespół z IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Prace archeologiczne były prowadzone w miejscowości Nowogród, w miejscu kryjówki kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok, legendarnego żołnierza podziemia antykomunistycznego. – Wierzymy, że szczątki, które odnaleźliśmy, należą do tego wielkiego bohatera – powiedział nam prof. Szwagrzyk.

Kpt. Zbigniew Broński ps. Uskok jest zaliczany do najodważniejszych i najbardziej bezkompromisowych dowódców antykomunistycznego podziemia. Dowodzone przez niego oddziały przeprowadziły w latach 1944–1949 wiele głośnych akcji przeciwko siłom reżimowym, plasując się bez wątpienia na czele najgroźniejszych przeciwników komunistycznej władzy na całej wschodniej flance kraju. Były to głównie akcje polegające na rozbijaniu posterunków Milicji Obywatelskiej. „Uskok”, wraz z podległymi mu partyzantami, nigdy nie skorzystał z amnestii z 1947 r., mimo że był do tego wielokrotnie namawiany.

O tym, jak kpt. Broński był postrzegany przez komunistów, może świadczyć fakt, że w obławie na niego brał udział sam dyrektor Departamentu III Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego płk Jan Tataj, który przez kilkadziesiąt minut prowadził z nim pertraktacje poprzez właz „bunkra”. Co ciekawe, w pewnym momencie usłyszał od polskiego oficera, aby mu nie przeszkadzał, ponieważ… ten pisze listy. Chwilę później „Uskok”, nie chcąc się oddać w ręce reżimowej władzy, odbezpieczył granat i się wysadził. Komuniści przewieźli szczątki jego ciała do Lublina, gdzie zostały okazane rodzinie. Jednak tego, co się z nimi stało później i gdzie zostały pochowane, do dzisiaj nie wiadomo. Miejsce, w którym kpt. Broński odebrał sobie życie podczas obławy, od lat rozpalało wyobraźnię archeologówzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się