Biologiczny spadek po przodkach

Numer 208 - 16.05.2012Nauka

Wirusy Naukowcy są zgodni, że niektóre infekcje, na które chorowali nasi przodkowie, pozostawiają trwały ślad w naszym genomie. Niedawno odkryto, że w ludzkim genomie są ślady infekcji sprzed milionów lat, czyli z okresu, w którym ssaki miały wspólnego przodka. Ślady tego wirusa są bardziej rozpowszechnione, niż do niedawna sądzono.

Ostatnie badania wykazały, że w swoim genomie mamy ślady infekcji sięgające ery dinozaurów. Jak stwierdzili naukowcy, wirusy te „wtopiły” się w nasze DNA. Prace te rzuciły nowe światło na pochodzenie naszego materiału genetycznego oraz na jego budowę i informacje, które przekazuje. Jak zaznaczają naukowcy, większość naszego materiału genetycznego wciąż pozostaje jednak zagadką.

Zbadano genom prawie czterdziestu ssaków, w tym: ludzi, myszy, szczurów, słoni i delfinów. Analiza niektórych zmian DNA przeprowadzana była przez Oxford University, Aaron Diamond AIDS Research Centre w Nowym Jorku oraz Rega Institute w Belgii. Wynik ich prac opublikowano niedawno w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Jak ustalili naukowcy, jeden z wirusów pozostawił ślady w genomie naszych przodków ok. 100 mln lat temu. W badaniach potwierdzono jego ślady niemal we wszystkich materiałach genetycznych badanych ssaków. Z kolei ślady innej infekcji potwierdzono jedynie u ssaków naczelnychzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Rozłucki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama