reklama


fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Ku pamięci „Jacka Stronga”

INICJATYWA \ Ponowne otwarcie Izby Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie

numer 2058 - 23.06.2018Polska

Pierwszy polski oficer w strukturach NATO, a także człowiek, który zapobiegł wybuchowi III wojny światowej – tak można opisać gen. Ryszarda Kuklińskiego. Wczoraj w Warszawie ponownie zostało otwarte jedyne w Polsce muzeum poświęcone temu bohaterowi. – Życie i służba gen. Kuklińskiego stały się symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego systemu – napisał w specjalnym liście premier Mateusz Morawiecki.

Nikt na świecie w ciągu ostatnich 40 lat nie zaszkodził komunizmowi tak jak ten Polak” – napisał ówczesny dyrektor CIA William Casey w liście do prezydenta Ronalda Reagana w 1982 r.

Pułkownik Ryszard Kukliński był szefem Oddziału Planowania Strategiczno-Obronnego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a zarazem pełnił funkcję sekretarza delegacji polskiej na posiedzeniach Układu Warszawskiego oraz oficera łącznikowego między dowództwem Armii Czerwonej i Ludowym Wojskiem Polskim. W 1970 r. rozpoczął współpracę z wywiadem amerykańskim, któremu z narażeniem życia przekazywał niezwykle cenne informacje. Wielu ekspertów uważa, że działalność „Jacka Stronga” zapobiegła wybuchowi III wojny światowej i powstrzymała rozprzestrzenienie się komunizmuzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama