Dwa filary: niepodległość i gospodarka

ROZWÓJ \ Premier Mateusz Morawiecki na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

To niepodległość warunkuje w dużym stopniu rozwój gospodarczy, a odpowiedni rozwój gospodarczy jest elementem, który umacnia niepodległość, suwerenność każdego kraju – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas rozpoczętego wczoraj Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
Morawiecki przypomniał, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a ta nierozerwalnie wiąże się z sukcesem w gospodarce. Szef rządu zwrócił uwagę, że mówi to w Gdyni, która jest miastem symbolem II RP. W dwudziestoleciu międzywojennym zapadła bowiem decyzja o budowie nowoczesnego portu w Gdyni – alternatywy dla portu w Gdańsku, który wówczas był poza granicami Polski. Dziś Gdańsk jest polski i – jak podkreślił Morawiecki – razem z Gdynią są największym portem przeładunkowym na Morzu Bałtyckim.
– Terminal DCT Gdańsk, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku – powiedział premier. Dodał, że państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. – I to jest to, co robimy tutaj z mozołem. Bo nie jest łatwo odbudować sektor, który został rozebrany na części – zaznaczył Morawiecki.
Według premiera jednym z priorytetów rządu jest obecnie rozwój Polski, który powinien opierać się na naszej przewadze konkurencyjnej. – Polska nie boi się innowacyjności, wizji rozwoju, która powinna inspirować – podkreślił Morawiecki. – Musimy przejść od Polski goniącej do Polski, która jest goniona przez innych. Polska, która zamiast importować wysoko zaawansowane technologie, eksportuje takie technologie. Oto marzenie na kolejną dekadę naszego rozwoju gospodarczego – powiedział premier.
Morawiecki zaznaczył, że wizja Polski silnej i innowacyjnej będzie przez rząd konsekwentnie realizowana. Wyraził nadzieję, że ta wizja przełoży się nie tylko na dyskusje, ale też na rekomendacje i na konkretne rozwiązania. – Wizja bez implementacji to tylko halucynacja, dlatego celem obecnego rządu jest przekucie aspiracji i wizji w praktykę poprzez Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podsumował premier.

Kup subskrypcję, aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Interesuje Cię pakiet wielu subskrypcji? Napisz do nas redakcja@gpcodziennie.pl

W tym numerze