3,5 tysiąca metrów w dół

PERU \ Kanion Colca

numer 2063 - 29.06.2018Podróże

Gdybyśmy ustawili dziesięciopiętrowe bloki mieszkalne jeden na drugim, to w kanionie Colca (przyjmijmy niższą ścianę za ostateczną wysokość) zmieściłoby się ich… 116. Niewyobrażalne.

Mówisz, że to najgłębszy kanion na świecie? – zagaduję Jerzego Majcherczyka, członka słynnej ekipy polskich kajakarzy, którzy jako pierwsi na świecie przepłynęli peruwiański kanion Colca.

– Tak, zdecydowanie. Dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado.

– Bo widzisz – kontynuuję – słyszałem coś o pobliskim kanionie Cotahuasi. Ponoć leży 100 km na północ stąd.

– Co ty opowiadasz?! – twarz Jurka robi się na chwilę czerwona. – Widzisz, to właśnie jest siła mediów. Dzięki kontaktom w mediach pewnych kajakarzy, którzy przepłynęli tamten kanion, próbuje się propagować nieprawdziwą informację, że odkryty przez nich kanion jest głębszy od kanionu Colca. A to bzdura! Nie powielaj tego!

Środkowe Peru. Sucha czerwona gleba. Wystawione na palące słońce skały schodzą schodkowo w dół, w miejsce, gdzie płynie wąska rzeka. Ta rozdziela cały krajobraz na pół. I tu, i tu widać ciepłe kolory żółci i zieleni, układ pól przypominający jakby szachownicę. Gdzieniegdzie kopczyki kamieni, jakby ruiny jakiegoś prainkaskiego miasta. Takiego z wąskimi schodkami i stromymi blokami skalnymi.

Jadę na Cruz del Condor – punkt widokowy na najgłębszy kanion świata. Autobus wjeżdża coraz wyżej. A widok, jaki roztacza się poniżej, staje się coraz bardziej fascynujący. Po horyzont płaskie niczym stół pola w tarasowym układzie, jedno nad drugim. Niektóre poprzedzielane kamiennymi murkami. Raz na jakiś czas uważne oko dostrzeże kilka chatek przytulonych do któregoś ze zboczy. A nieopodal – skulone postacie pracujących na polu.

Cruz del Condor wita przybyszów falą upału. Jest już grubo po godz. 11. Słońce operuje z całą siłą. Do tego ten rozmiękły od nagrzania asfalt. Nie ma nawet skrawka cienia. Obok mnie wycieczka Japończyków. Rozgadani, rozentuzjazmowani turyści podążają za swoim przewodnikiem dzierżącym w dłoni flagę ich krajuzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się