Tu urodziła się Rita

Środkowe Włochy \ Roccaporena

numer 2069 - 06.07.2018Podróże

Za oknem deszcz. We Włoszech także potrafi lunąć. Nawet o ciepłej porze roku. Strużki wody tworzą zawiłe labirynty na oknie samochodu. Deszcz obija karoserię. Trudno w takiej sytuacji o dobry nastrój. Otoczenie wcale zresztą do tego nie zachęca.

Od kilkudziesięciu minut mijamy ruiny, stojące samotnie ściany, domy z popękanymi fundamentami, wreszcie zaś gruzowiska zasypane szarą cegłą.

– Pierwsze trzęsienie przyszło dwa lata temu. W 2016 r. Zawaliła się połowa domów. Gdy wydawało się, że gorzej być nie może, po roku zatrzęsło powtórnie. Ludzie są załamani – szepcze do mnie wyraźnie poruszony Roberto. Nie jest stąd. Ale widać, że łączy się w bólu z mieszkańcami tych ziem. – Od tej pory, gdy tylko mam nocować gdzieś w środkowych Włoszech, zawsze proszę o pokój na parterze. Boję się…

Roberto kończy mówić. Mijamy nowe miasteczko, dobudowane dla tych, którzy z dnia na dzień musieli opuścić dorobek swojego życia. Bliźniaki stojące jeden obok drugiego. Z ustawionymi obok samochodami. Wydawałoby się, że dzień jak co dzień. Ale coś tu jest nie tak. Ewidentnie. To miasteczko w niczym nie przypomina tych urokliwych włoskich wioseczek, zagubionych gdzieś między dolinami w Apeninach. Ci ludzie muszą naprawdę tęsknić.

Po godzinie smutnych widoków wjeżdżamy w ciasny wąwóz. Ponad nami piętrzą się pionowo skalne ściany. Obok płynie potok. Otoczony zielonym dywanem trawy i niskich drzewek. Jakby kończyła się cywilizacja. Roberto wskazuje na jedną z okolicznych ścian. Z dołu widać niewielki budynek. Samotny domek. Kapliczkę.

– To było jej miejsce. Ulubione. Wdrapywała się tam, aby się modlić – snuje swoją opowieść.

Włosi wołają na to miejsce Scoglio, co oznacza skalistą wysepkę, szkier. Po chwili jednak dodają: Scoglio di Santa Rita. Pustelnia św. Rityzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama