Jesienią uproszczenia VAT

numer 2073 - 11.07.2018Gospodarka

PODATKI Jesienią br. powinien być gotowy projekt ws. uproszczeń w VAT – poinformował w rozmowie z PAP zastępca dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Zbigniew Makowski. Resort finansów liczy na podpowiedzi podatników dotyczące kierunku zmian.

Najważniejsze, systemowe mechanizmy uszczelnienia VAT już wprowadziliśmy, choć nie oznacza to, że kończymy z uszczelnianiem. Teraz jednak zgodnie z zapowiedzią minister Teresy Czerwińskiej chcemy iść w stronę uproszczeń, aby zaproponować ułatwienia dla tych, którzy chcą uczciwie zajmować się swoim biznesem – mówi dyr. Makowski. – Chcemy, żeby podatnicy sami, w ścisłej współpracy z nami wskazali, które obszary systemu VAT ich najbardziej bolą. Konsultacje mają służyć wspólnemu wypracowaniu rozwiązań upraszczających system VAT.

Ministerstwo czeka na konkretne propozycje zmian w przepisach zgłoszone wraz z ich uzasadnieniem. – Jednak trzeba pamiętać, że nasz system VAT jest zharmonizowany z systemem unijnym, nie możemy wprowadzać rozwiązań, które byłyby niezgodne z dyrektywą. Na przykład postulatu dotyczącego likwidacji faktur nie będziemy rozpatrywali – zaznacza Makowski. Fiskusowi chodzi o likwidację zbędnych formalizmów, np. związanych ze niepotrzebnym dokumentowaniem, raportowaniem itp. Skutkiem konsultacji ma być projekt zmiany prawa, ale nie projekt całkowitej reformy systemu VAT. – Zakładamy, że firmy wiedzą, co im najbardziej dokucza i skupiają się na najważniejszych problemach. Tak było choćby podczas konsultacji w sprawie JPK_VAT. Mamy swoje przemyślenia, liczymy jednak na to, że podatnicy w pierwszej kolejności sami wskażą nam na konkretne potrzeby zmian. Temu służą te konsultacje: możliwości spojrzenia na przepisy z perspektywy podatników – mówi dyrektor.

Konsultacje nie obejmują tematyki zmian dotyczących stawek VAT na towary. Jak mówi przedstawiciel ministerstwa, to temat bardzo skomplikowany, obecnie w resorcie trwają zaawansowane prace analityczne nad nową matrycą stawek VAT.

Konsultacje prowadzone będą do końca lipca. Następnie resort będzie miał czas na podsumowanie zgłoszonych propozycji i ich omówienie, co nastąpi zapewne w sierpniu. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że jesienią gotowy będzie projekt nowelizacji ustawy, który następnie trafi do konsultacji zewnętrznych.

– Konsultacje to oficjalny dialog z podatnikami, który chcemy prowadzić przy różnych tematach, nie tylko przy propozycjach legislacji. Sam proces konsultacji też może się różnie rozwijać i nie zawsze będzie prowadził do nowej legislacji. Jego efektem może być projekt ustawy, ale także objaśnienia, metodyka pracy dla KAS czy interpretacja ogólna albo powołanie zespołu roboczego, który będzie się zajmował danym tematem. Zarządzenie ministra finansów o konsultacjach podatkowych jest w tym zakresie bardzo elastyczne. Chcemy korzystać z tego narzędzia i z opinii podatników – mówi dyrektor Makowski.

Piotr Chmielarz, PAPAutor: Piotr Chmielarz