Katolickie Las Vegas?

Licheń \ W największym kościele w kraju

numer 2075 - 13.07.2018Podróże

Pamiętam, gdy byłem tu zaraz po wybudowaniu bazyliki. Kiedy w mediach aż szumiało od opisów „rozrzutności” Kościoła oraz fatalnego gustu projektanta. Kiedy życzliwi i nieżyczliwi pochylali się nad komercjalizacją przestrzeni sakralnej oraz – i to chyba przede wszystkim – nad ogromem pieniędzy, które „przecież mogły zostać przeznaczone na lepsze cele”. Przyznam, że sam wtedy uległem temu trendowi.

Nie ma obecnie w na­szym kraju większej świątyni. Licheńska bazylika jest też ósmym co do wielkości kościołem w Europie. I dwunastym na świecie. Otacza ją plac, na którym w jednym momencie może się zmieścić 250 tys. pielgrzymów. W dzwonnicy znajduje się największy w Polsce dzwon, ważący 15 ton. To trzeci co do wielkości dzwon na kontynencie. Samo jego serce waży 400 kg. Gdy już mowa o liczbach, warto jeszcze wspomnieć o organach znajdujących się w sanktuarium. Są one również największe w kraju i zostały wyposażone w 157 głosów oraz ok. 20 tys. piszczałek. W całej Europie są tylko dwa większe instrumenty.

Pamiętam, gdy byłem tu zaraz po wybudowaniu bazyliki. Kiedy w mediach aż szumiało od opisów „rozrzutności” Kościoła oraz fatalnego gustu projektanta. Kiedy życzliwi i nieżyczliwi pochylali się nad komercjalizacją przestrzeni sakralnej oraz – i to chyba przede wszystkim – nad ogromem pieniędzy, które „przecież mogły zostać przeznaczone na lepsze cele”. Przyznam, że sam wtedy uległem temu trendowi. Wyśmiewałem banalne wzornictwo, kiczowate świecidełka, przepych i pseudobarokowy, w moim mniemaniu, wystrój świątyni.

Po czterech latach przyjechałem tu jeszcze raz. W zupełnie innym towarzystwie. Z zupełnie innym nastawieniem. A właściwie: przyjechałem bez nastawienia. Żadnego. Wykorzystałem pewne białe plamy w pamięci jako okazję do dania temu miejscu jeszcze jednej szansy. Potraktowania jej jako swoistej tabula rasa. I po tym eksperymencie… zwyczajnie w świecie zrobiło mi się wstyd.

Bo ujrzałem pięknie zadbane ogrody. Gustowne fontannyzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się