fot. Tyrone Siu/Reuters

Na Tajwanie chwalą Polskę za ustawę o SN

ECHA Z ZAGRANICY \ Twarda postawa rządu Mateusza Morawieckiego zyskuje zwolenników

numer 2075 - 13.07.2018Świat

Podczas gdy Unia Europejska krytykuje Polskę za reformę sądownictwa, nasz kraj jest chwalony w tajwańskich mediach za nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Tajwańczycy podkreślają, że zmiany pozwolą usunąć z polskiego wymiaru sprawiedliwości osoby związane z dawnym reżimem komunistycznym. Komplementowany jest także polski rząd za zdecydowaną obronę ustawy na forum UE.

W ubiegłym tygodniu w programie tajwańskiej stacji Formosa Television znany na wyspie dziennikarz Dennis Peng, przedstawiając założenia polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym, ustalającej granicę wieku przechodzenia sędziów w stan spoczynku, stwierdził, że jest to działanie oparte na koncepcji wymiaru sprawiedliwości okresu przejściowego (transitional justice). Dziennikarz dodał, że za kroki w kierunku usunięcia z wymiaru sprawiedliwości osób powiązanych z byłym komunistycznym aparatem Warszawa jest krytykowana przez Unię Europejską, która twierdzi, że polska reforma rzekomo niszczy niezależność sądownictwa. W związku z tym Unia zadecydowała o wszczęciu postępowania wobec RP o naruszenie unijnych przepisów, jak wyjaśniał widzom Peng.

Według dziennikarza, gdy spojrzy się na to, co się teraz dzieje wokół polskiej ustawy, można zauważyć, że strona polska stoi na stanowisku, że aby dokonała się sprawiedliwość okresu przejściowego, reforma sądownictwa jest konieczna. Peng nazwał ustawę o SN formą oczyszczenia. Z kolei zachodnie państwa Unii Europejskiej, niemające doświadczenia życia w systemie komunistycznym, nie są w stanie zrozumieć potrzeby jej przeprowadzenia ani tego, że nie ma to nic wspólnego z łamaniem niezależności sądówzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama