Ukraińskie stepy ojczyzną koni

GENETYKA \ TAJEMNICA UDOMOWIENIA WIERZCHOWCÓW ROZWIĄZANA

Numer 214 - 23.05.2012Nauka

Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, udomowienie koni miało miejsce wcześniej, niż dotąd sądzono. Okazuje się, że konie hodowano już 6 tys. lat temu. Zdaniem genetyków po raz pierwszy miało to miejsce na stepach Ukrainy, w południowo-zachodniej Rosji oraz zachodnim Kazachstanie.

Udomowione konie rozprzestrzeniły się następnie dalej na tereny Europy i Azji, gdzie mieszały się z dzikimi gatunkami miejscowymi. Dotychczas sądzono, że konie zostały po raz pierwszy udomowione na terenie północnego Kazachstanu w okresie kultury Botai, tj. ok. 3,5 tys. lat p.n.e.

Badania genetyków z Cambridge University, stanowią połączenie dwóch przeciwstawnych dotąd teorii odnoszących się do udomowienia koni. Sprawa ta przez długi czas wywoływała wiele kontrowersji i sporów w świecie naukowym.

Jak bezspornie wykazały jednak badania archeologiczne, w tym m.in. ślady końskiego mleka na naczyniach, pierwsze udomowienie miało miejsce na stepach Eurazji (Ukrainie, południowo-zachodniej Rosji oraz Kazachstanie). Eksperci twierdzą, że już wkrótce po udomowieniu konie służyły do jazdy, transportu oraz jako źródło mięsa i mlekazawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Rozłucki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama