Modernizacja wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych przyśpiesza

Pentagon \ US Army przygotowuje się do wojen przyszłości

numer 2085 - 25.07.2018Obrona narodowa

Dowództwo Przyszłości Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialne za kluczowe projekty modernizacyjne, znane pod nazwą Big 6 (United States Army Futures Command – AFC) ogłosiło uzyskanie gotowości operacyjnej z dniem 1 lipca br. Kilkanaście dni później sekretarz US Army Mark Esper poinformował o wybraniu Austin w Teksasie jako nowej siedziby dla powstałego 3 października 2017 r. AFC.

16 lipca na dowódcę United States Army Futures Command został mianowany gen. John M. Murray, który przypomniał, że jego dowództwo osiągnie pełną operacyjność w ciągu roku.

Jak zauważa w rozmowie z „Codzienną” dr Marcin Andrzej Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), uczynienie Dowództwa Przyszłości Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych jednym z czterech głównych dowództw funkcjonalnych ułatwi i przyspieszy proces modernizacji sprzętu wojsk lądowych.

Nie powielać błędów poprzedników

United States Army Futures Command zostało powołane w głównej mierze ze względu na złe doświadczenia w poprzednich dekadach. Chodziło o to, że wojska lądowe powoli dostosowały do pewnych potrzeb pola walki. Wówczas należało się przygotować do operacji przeciwpartyzanckich i antyterrorystycznych w Iraku oraz Afganistanie, teraz zaś trzeba się nastawić na znacznie większą możliwość konfliktu symetrycznego i międzypaństwowego lub wojen hybrydowych. Warto chociażby wspomnieć o programie platform lądowych (Future Combat Systems), który od 2003 r. pochłonął aż 20 mld dol., a w 2009 r. został  anulowanyprzez Departament Obrony USA.

Dowództwo Przyszłości Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych będzie odpowiedzialne za programy modernizacyjne US Army z naciskiem na „wielką szóstkę” (ang. Big 6), o czym mogliśmy się dowiedzieć z dokumentu z 3 października 2017 r. Pod tym pojęciem kryją się prace nad projektami dotyczącymi precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu (Long Range Precision Fires), wozów bojowych następnej generacji (Next Generation Combat Vehicle), dzięki którym będzie możliwość wycofania czołgów M1 Abrams oraz bojowych wozów piechoty Bradley. Kolejnym jest projekt zmiennowirnikowca przyszłości (Future Vertical Lift), który zastąpią black hawki oraz AH-64 Apache. Na liście znalazły się również mobilna i ekspedycyjna sieć komputerowa armii (Mobile and Expeditionary Army network), obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa (Air and Missile Defense), ale także zwiększenie poziomu przeżywalności żołnierzy (Soldier lethality). Wszystkie te programy mają być realizowane przez interdyscyplinarne zespoły robocze CFT (Cross Functional Team), które umożliwią szybkie i tańsze wdrażanie najnowszych rozwiązań z dziedziny wojskowości oraz elastyczniejsze podejście do pojawiających się problemów.

– Sama natomiast „wielka szóstka” jest nawiązaniem do „wielkiej piątki” z przełomu lat 70. i 80. XX w., która dała olbrzymią przewagę wojskom lądowym Stanów Zjednoczonych – mówi w rozmowie z „Codzienną” ekspert PISMzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się