fot. Nicky Loh/Reuters

Chiny odbierają Tajwanowi igrzyska

​TAJPEJ \ Władze wyspy proszą USA o wsparcie

numer 2088 - 28.07.2018Świat

Odebranie tajwańskiemu miastu Taichung prawa do organizacji w 2019 r. Igrzysk Młodzieży Azji Wschodniej to kolejny krok ze strony Chin, który ma doprowadzić do izolacji Tajwanu na arenie międzynarodowej.

Na specjalnie zwołanym posiedzeniu Komitetu Igrzysk Młodzieży Azji Wschodniej (EAOC) 24 lipca na wniosek Chin i dzięki działaniu przewodniczącego EAOC Chińczyka Li Penga przegłosowano decyzję odbierającą tajwańskiemu miastu Taichung prawo do organizacji tej imprezy w przyszłym roku. Taichung został gospodarzem igrzysk przed trzema laty i do tej pory wydał na ich organizację równowartość 22 mln dol. Oprócz Chin wniosek poparły Hongkong, Makau, Mongolia i obie Koree. Władze miasta Taichung zapowiedziały, że będą się odwoływały od decyzji EAOC, a prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen określiła działania Pekinu jako „dziecinadę”.

Uważa się, że odwołanie popularnej imprezy sportowej na wyspie to próba ukarania Tajwanu przez Chiny za to, że tajwańskie organizacje obywatelskie zaproponowały ostatnio przeprowadzenie referendum ws. zmiany nazwy tamtejszej reprezentacji z „Chińskiego Tajpej” na „Tajwan”zawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama