Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Niemcy bestialsko wymordowali ponad 40 tys. warszawiaków

Dodano: 06/08/2018 - numer 2095 - 06.08.2018
HISTORIA \ Wczoraj minęły 74 lata od rozpoczęcia rzezi Woli, której Niemcy dokonali w dniach 5–7 sierpnia 1944 r. Dokładna liczba ofiar masakry pozostaje wciąż nieznana. Według szacunków historyków mogło to być od 40 tys. do 60 tys. osób. Akcją niszczenia miasta i ludności Warszawy dowodził Erich von dem Bach-Zelewski. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – taki rozkaz wydał 1 sierpnia 1944 r., w reakcji na wybuch powstania w Warszawie, Reichsführer SS Heinrich Himmler. Zbrodni na mieszkańcach Woli i Ochoty dokonywała nowo utworzona grupa uderzeniowa pod dowództwem SS Gruppenführera
     

31%
pozostało do przeczytania: 69%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze