Gazprom musi obniżyć ceny

ENERGETYKA \ ŁUPKI ZAGROŻĄ ROSYJSKIEMU POTENTATOWI

Numer 218 - 28.05.2012Gospodarka

Wkrótce Stany Zjednoczone zaleją światowy rynek skroplonym gazem. W rezultacie kraje europejskie zmniejszą zakupy drogiego paliwa z Rosji, a ceny gazu mogą spaść nawet o połowę – wynika z raportu rosyjskiego Sbierbanku.

Dzięki zwiększeniu wydobycia gazu łupkowego w ostatnich trzech latach Amerykanie zaoszczędzili 250 mld dol. Tę gigantyczną kwotę podaje najnowszy raport American Gas Association (AGA), stowarzyszenia skupiającego 200 firm, które dostarczają gaz do ponad 90 proc. odbiorców w USA.

Przeciętny indywidualny odbiorca gazu zaoszczędził 175 dol. w 2010 r., a w skali kraju w ciągu trzech lat wydatki na rachunki spadły o prawie 35 mld dol. Szczegółowe wyliczenia dowodzą, że najwięcej, bo blisko 93 mld dol., zaoszczędzili producenci energii. Obecnie gaz na rynku amerykańskim kosztuje ok. 95 dol. za 1000 m sześc. Jeszcze w 2008 r. – przed uruchomieniem przemysłowego wydobycia z łupków – było to aż 320 dol.

Tani gaz ożywił gospodarkę, dzięki czemu powstały 334 tys. nowych miejsc pracy w przemyśle, który wykorzystuje gaz jako paliwo bądź do produkcji. AGA szacuje, że w firmach zajmujących się eksploatacją złóż łupkowych zatrudnienie wzrosło tylko w ub. roku o 150 tys. osób, a do 2025 r. przybędzie jeszcze 1 mln nowych miejsc pracy. Dlatego autorzy raportu mówią o łupkowej rewolucji w amerykańskiej gospodarce. W 2011 rzawartość zablokowana

Autor: Tadeusz Święchowicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama