„Noble Partner” przykładem aspiracji Tbilisi do NATO

Kaukaz \ Gruzja ćwiczy z sojusznikami

numer 2099 - 10.08.2018 Obrona narodowa

Pierwszego sierpnia rozpoczęły się w Gruzji ćwiczenia „Noble Partner 2018”. W czwartej i największej edycji manewrów na Kaukazie bierze udział ok. 3 tys. wojskowych z 13 krajów, w tym oddział żołnierzy z Polski.

Manewry „Noble Partner” organizowane są przez Siły Zbrojne Gruzji we współpracy z dowództwem amerykańskich wojsk lądowych na kontynencie europejskim (US Army Europe). Państwami uczestniczącymi w ćwiczeniach „Noble Partner 2018” są poza Gruzją, która jako gospodarz oddelegowała 1,3 tys. wojskowych, Stany Zjednoczone, które ma reprezentować kontyngent 1,17 tys. żołnierzy. W manewrach, które zakończą się 15 sierpnia, bierze również udział ok. 500 wojskowych z Armenii, Azerbejdżanu, Estonii, Francji, Niemiec, Litwy, Norwegii, Polski, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Wśród uzbrojenia, które jest wykorzystywane w manewrach, są m.in. 22 kołowe wozy opancerzone M1126 Stryker (są na wyposażeniu 2 Pułku Kawalerii US Army) oraz 12 bojowych wozów piechoty MC2 Bradley  i pięć czołgów M1A2 Abrams z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1st Armored Brigade Combat Team). Z kolei strona gruzińska oddelegowała oddziały z 4 Zmechanizowanej Brygady oraz 1 Brygady Piechoty wraz z 14 bojowymi wozami piechoty BMP-2 oraz pięcioma czołgami T-72.

Wsparcie z powietrza i desant powietrzny podczas ćwiczeń zapewniają 10 Brygada Lotnictwa Bojowego (10 CAB) oraz 171 Powietrzny Pułk Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, które oddelegowały dziewięć śmigłowców wielozadaniowych UH-60 Black Hawk i helikopterów bojowych AH-64 Apache.

W czasie dwutygodniowych manewrów na oddalonym o 25 km od stolicy Gruzji poligonie Vaziani prowadzone są m.inzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się-->