Kulturalny flesz

numer 2104 - 17.08.2018

KONCERT

Organy kontra saksofon

W dostojnym wnętrzu bazyliki NMP w Gdańsku dziś o godz. 20.15 wystąpią saksofonista Maciej Sikała, organista Bogusław Grabowski i Schola Cantorum „Kalokagatia” pod dyrekcją Marka Rogalskiego. W programie będzie można usłyszeć gregoriańskie śpiewy maryjne. Muzycy będą improwizowali w oparciu o średniowieczne utwory.

Bogusław Grabowski i Maciej Sikała rozpoczęli współpracę w 2007 r. próbami, podczas których powstawał repertuar duetu. Pierwszą płytę „The Colours of Space” nagrali w 2009 r. Duet składa się z dwóch instrumentów bardzo od siebie odległych brzmieniem i codziennym zastosowaniem. Samo połączenie organów kościelnych i saksofonu jest rzadkością, wręcz precedensem w muzyce. Jak się okazało, w takim znakomitym wydaniu ten zestaw brzmi niezwykle ciekawie. Co więcej, artyści wspólnie improwizują, co również jest rzeczą niezwykłą. Dlatego każdy ich koncert – a zagrali ich już setki – jest jedyny i niepowtarzalny.

Koneserzy odnajdą w tej muzyce świetny warsztat i kunszt. Esteci zachwycą się pięknem melodii i niespotykaną harmonią. Ludzie wierzący usłyszą modlitwęzawartość zablokowana

Autor: ag


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama