Nagrody z okazji branżowego święta

numer 2104 - 17.08.2018

W przedsiębiorstwach energetycznych, w których działa Solidarność, pracownicy co roku w sierpniu otrzymują nagrody z okazji branżowego święta, czyli Dnia Energetyka. Niewiele osób wie jednak, że obecnie święto to jest związane ze św. Maksymilianem Kolbem, patronem energetyków.

Dzień Energetyka ustanowiono po raz pierwszy w Polsce w 1956 r., obchodzono go 1 września. Na mocy uchwały Rady Ministrów w 1973 r. przeniesiono go na pierwszą niedzielę września – tak żeby nie trzeba było świętować w zakładach pracy, a święto nie zbiegało się z początkiem roku szkolnego. Po upadku PRL, w 1991 r. patronem energetyków ogłoszono św. Maksymiliana Kolbego, z zamiłowania elektryka, który poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 r. Data ta została przyjęta jako Dzień Energetyka i obowiązuje do dziś. Z tej okazji nie tylko na Śląsku, gdzie branża energetyczna jest bardzo silna, są organizowane liczne uroczystości.

W wielu firmach następuje też wypłata dodatku „świątecznego” – jest zwykle zagwarantowana w zakładowych zbiorowych układach pracy. Wysokość nagrody jest regulowana w porozumieniach płacowych. W tym roku nagroda z okazji Dnia Energetyka w spółce Tauron Wytwarzanie SA z siedzibą w Jaworznie, będącej jednym z największych producentów energii elektrycznej w Polsce, wynosi 1100 zł brutto. Pieniądze trafiły na konta załogi 10 sierpnia razem z wynagrodzeniem za lipieczawartość zablokowana

Autor: M


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama