Coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy

numer 2104 - 17.08.2018 Gospodarka

RYNEK PRACY Już szósty miesiąc z rzędu stopa bezrobocia, po korekcie sezonowej, utrzymuje się na historycznym poziomie poniżej 6 proc. To wyraźny znak dla przedsiębiorców, że nie ściągną na rynek osób pozostających bez pracy, bo są oni dobrowolnie bezrobotni.

Tempo spadku bezrobocia wyraźnie wyhamowuje – ocenia minister finansów Teresa Czerwińska. Już w ub.r. poziom bezrobocia spadł poniżej naturalnej stopy bezrobocia. Zeszliśmy do 5,9 proc. Zdaniem Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to powód do ogromnej radości, ale też zmiany myślenia o rynku pracy i jego problemach. – Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty, oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski – powiedziała szefowa resortu.

– Pozyskać pracowników zza wschodniej granicy również nie będzie prosto. Dalszy ich napływ wyhamowuje. Kto miał przyjechać, już to zrobił – przyznają pracodawcy. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan nie ukrywa, że firmy w Polsce mają problemy z utrzymaniem pracowników i poszukiwaniem nowych kandydatówzawartość zablokowana

Autor: Lucyna Piwowarska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama