fot. Jason Lee/Reuters

Chińczycy nieoficjalnie po stronie Trumpa

USA–ChRL \ Echa rozmów nt. rozwiązania konfliktu handlowego

numer 2112 - 27.08.2018Świat

Negocjacje handlowe, które odbyły się w ubiegłym tygodniu pomiędzy USA a Chinami, zakończyły się fiaskiem. W konflikcie amerykańsko-chińskim wśród samych Chińczyków pojawia się coraz silniejsza krytyka polityki prezydenta ChRL Xi Jinpinga, a jednocześnie zrozumienie, a nawet poparcie dla poczynań lidera USA Donalda Trumpa.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów amerykańsko-chińskich nt. rozwiązania trwającego konfliktu handlowego pomiędzy oboma krajami zarówno Pekin, jak i Waszyngton nie miały dużych oczekiwań wobec negocjacji. Prezydent Donald Trump napisał na Twiteerze, iż „nie przewiduje, że coś z tego wyniknie”.

Trwające dwa dni w Waszyngtonie negocjacje rzeczywiście nie przyniosły przełomu. Rzeczniczka Białego Domu Lindsay Walters poinformowała, że obie strony „wymieniły poglądy na temat tego, jak osiągnąć sprawiedliwość, równowagę i wzajemność w relacjach gospodarczych”.

Nie ustalono terminu następnego spotkania, ale jedna z osób znających szczegóły negocjacji, pragnąca pozostać anonimowa, przyznała w wypowiedzi dla amerykańskiej agencji Bloomberg, że strona chińska zasugerowała, iż następne rozmowy powinny się odbyć po wyborach uzupełniających do Kongresu USA w listopadzie br. Oznacza to, że Pekin oczekuje osłabienia pozycji prezydenta Trumpa po wyborach.

Jednocześnie 23 sierpnia, czyli w drugim dniu amerykańsko-chińskich negocjacji, weszły w życie zapowiedziane wcześniej 25-proc. taryfy amerykańskie na chiński eksport o wartości 16 mld dol. oraz proporcjonalne cła odwetowe ze strony Chin na towary z USA.

Do tej pory cła obejmują już chiński i amerykański eksport wart rocznie po 50 mld dol. z każdej strony. Oczekuje się także, że w przyszłym miesiącu Donald Trump ogłosi kolejny, tym razem duży, pakiet taryf na 6 tys. chińskich produktów o wartości 200 mld dol.

Tymczasem strona chińska zapowiada złożenie kolejnej skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na postępowanie Stanów Zjednoczonych, które, ich zdaniem, łamią reguły WTO. Pierwszą skargę ChRL złożyła w tej sprawie w lipcuzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama