Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​O Żołnierzach Wyklętych w placówce w Ostrołęce

Dodano: 01/09/2018 - numer 2117 - 01.09.2018
Ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie nie tylko placówką badawczą, ale także symbolicznym miejscem pamięci o bohaterach i ich niezłomnej walce na terenie całej II Rzeczypospolitej. Prace budowlane potrwają do końca bieżącego roku. Społeczność kurpiowska bardzo aktywnie wspierała ruch niepodległościowy, czego dowodem są liczne świadectwa historyczne. Ostrołęka jest więc idealnym miejscem na realizację takiej placówki. Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje w regionie, gdzie opór społeczeństwa oraz działalność ugrupowań antykomunistycznych osiągnęły znaczące rozmiary. W początkowym okresie w podziemiu zaprzysiężonych było ponad 3500 żołnierzy. Później dołączyli kolejni w trakcie trwających walk. 11 listopada 1953 r., zabito ostatnich partyzantów ziemi ostrołęckiej. Na siedzibę muzeum
     

27%
pozostało do przeczytania: 73%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze