fot. Damir Sagolj/Reuters

Chiny i Rosja wzmacniają militarne partnerstwo

​PEKIN-MOSKWA \ Szczegóły manewrów „Wostok-18”

numer 2117 - 01.09.2018Świat

W największych od 1981 r. rosyjskich manewrach wojskowych pod kryptonimem „Wostok-18”, które odbędą się w połowie września, weźmie udział chińska armia. Według Pekinu chodzi o wzmocnienie militarnego partnerstwa pomiędzy oboma krajami, a także o możliwość sprawdzenia zdolności wojsk ChRL.

Jak poinformował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, zaplanowane w dniach 11–15 września manewry będą największymi od czasów Związku Sowieckiego, a konkretnie od ćwiczeń „Zapad-81”. Wówczas wzięło w nich udział ok. 150 tys. żołnierzy ZSRS. Wiadomo już, że na jesiennych manewrach wojsk FR i krajów sojuszniczych (m.in. Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu) stawią się także chińscy żołnierze. Tamtejsze ministerstwo obrony podało, że będzie to ok. 3,2 tys. żołnierzy, 900 pojazdów wojskowych i ponad 30 samolotów. Ogółem w ćwiczeniach ma wziąć udział ok. 200 tys. wojskowych. Chińczycy będą trenować z Rosjanami na poligonie w regionie zabajkalskim. Jest to pierwszy tak duży udział chińskiej armii w rosyjskich manewrach.

Według chińskich władz wspólne ćwiczenia z Rosją mają służyć wzmocnieniu strategicznego partnerstwa militarnego pomiędzy oboma krajami. Aleksander Gabuev, ekspert ds. Chin z thinktanku Carnegie Moscow Center, zauważa, że w poprzednich edycjach manewrów „Wostok” armia ChRL była traktowana jako potencjalne zagrożenie. Tegoroczne zaproszenie Pekinu do ćwiczeń oznacza według Gaubeva zmianę w koncepcji geopolitycznej Rosji. – Chiny są teraz traktowane jako przyjaciel, a nawet niemal jako sojusznik, co wcześniej było niespotykane – zauważa ekspert.

Podobne zdanie w wypowiedzi dla amerykańskiego konserwatywnego portalu Washington Free Beacon wyraził rzecznik Departamentu Obrony USA Eric Pahonzawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama