Gdzie przemawia stary dąb

STUDZIENICZNA \ SANKTAURIUM NA WYSPIE

numer 2128 - 14.09.2018Podróże

Na piękną, acz niewielką wyspę, schowaną w cieniu Puszczy Augustowskiej, prowadzi dziś grobla. Warto z niej skorzystać.

Tak, byłem tu, byłem… – wyszeptał papież i otoczony przez kilkunastu towarzyszy ruszył wzdłuż grobli w kierunku wyspy. – Byłem tu jeszcze jako pielgrzym. Pamiętam, jak przypływaliśmy w to miejsce wiele razy. Ale jako papież jestem tu po raz pierwszy.

Ojciec Święty zawiesił na chwilę głos. W to czerwcowe wczesne popołudnie dało się słyszeć łagodny szum porastających wyspę trzcin. Gdzieś na jeziorze kwakanie kaczek. Tchnienie przyrody dawało w tym miejscu o sobie znać jak mało gdzie. Zdawało się, że pauza w wypowiedzi Jana Pawła II trwa bardzo długo.

– I chyba już ostatni – zakończył.

To była środa. Dokładnie 9 czerwca 1999 r. Papież w czasie, jak się potem okaże, swojej najdłuższej pielgrzymki do ojczyzny, miał akurat dzień wolny, przewidziany odpoczynek w pokamedulskim klasztorze nad Wigrami. Jan Paweł II nie byłby jednak sobą, gdyby podążał za szczegółowo ustalonym protokołem i działał zgodnie z wytyczonym programem. Tego dnia korzystając z okazji, zapragnął iść do sanktuarium w sercu Puszczy Augustowskiej, w Studzienicznej.

Po tej wizycie pozostały liczne fotografie, które zdobią obie boczne nawy drewnianego kościółka pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Sto metrów dalej, na wyspie z cudownym obrazem Matki Bożej Studzieniczańskiej (kopią obrazu z Jasnej Góry), znajduje się również pomnik Ojca Świętego zastygłego w tej samej pozie, w jakiej uwiecznił go fotograf, gdy schodził ze statku na ląd. Postać stoi między szuwarami, prawą rękę ma wypolerowaną przez całujących ją pielgrzymów, na lewej wisi różaniec. Według wielu to najpiękniejszy pomnik Jana Pawła II w całym kraju. Podobnie jak całe to miejsce. W XVII w. odkrył je pewien pustelnik. Wybudował tu szałas i żył, pomagając lokalnej społeczności. Po nim przybył innyzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->