​Elektryczne auta mogą ruszać w drogę

numer 2128 - 14.09.2018Gospodarka

TRANSPORT W zakończonym postępowaniu przetargowym PKN Orlen wybrał firmy EkoEnergetyka oraz EFACEC na dostawców stacji ładowania samochodów elektrycznych. W ramach realizowanego projektu do 2019 r. kierowcy aut elektrycznych mają mieć możliwość przejechania obszaru całej Polski głównymi szlakami komunikacyjnymi, ładując swoje pojazdy na stacjach koncernu.

Punkty szybkiego zasilania pojazdów elektrycznych powstaną w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. Wybrane firmy przygotują projekty, dostarczą i zainstalują sprzęt, zajmą się także jego serwisowaniem. W grę wchodzą stacje ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW. Ładowarki będą obsługiwały wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Obecnie kierowcy mogą nieodpłatnie korzystać z pierwszej ładowarki działającej w Płocku w sąsiedztwie siedziby spółki. Uruchomiona w ramach pilotażu stacja o mocy 50 kW daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech pojazdów zarówno elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV). Moc dla każdego ze stanowisk przydzielana jest dynamicznie przez sterownik w trakcie ładowania pojazdów, dzięki temu możliwe jest znaczne skrócenie jego czasu. Orlen oferuje także możliwość ładowania samochodów elektrycznych marki Tesla na trzech stacjach w Polsce oraz dwóch w Niemczech. W Czechach z kolei spółka planuje rozwój sieci punktów ładowania na stacjach Benzina wspólnie z firmą CEZ. Uruchomiono tam już trzy takie punkty, a w najbliższych latach ma się pojawić nawet kilkadziesiąt nowych lokalizacji.

Na stacjach wchodzących w skład Grupy Orlen dostępne są również paliwa alternatywne. W Niemczech na stacjach Star działają dwa testowe punkty dla aut zasilanych wodorem, a na 35 stacjach koncernu zlokalizowanych w Czechach można także tankować coraz bardziej popularny w Europie gaz ziemny w postaci sprężonej (CNG).

Także drugi z polskich liderów rynku paliwowego – Lotos – przedstawił niedawno plany w zakresie inwestycji w paliwa alternatywne, informując o rozpoczęciu budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pierwszych 12 ma powstać na trasie między Warszawą a Trójmiastem, docelowo w sumie wybrane zostało 50 lokalizacji. Firma prowadzi także badania nad zastosowaniem wodoru jako paliwa w transporcie i szuka partnerów do wspólnych projektów magazynowania energii.

 Autor: Paweł Woźniak-->