fot. Damir Sagolj/Reuters

Świat o chińskim zagrożeniu

POLITYKA MOCARSTWOWA \ Kto zareaguje na imperialne ambicje Państwa Środka?

numer 2130 - 16.09.2018Świat

W ostatnich dniach pojawiło się wiele wypowiedzi zwracających uwagę na różnego rodzaju zagrożenia ze strony Chin. Szef Banku Anglii mówi o groźbie zdestabilizowania przez Chiny światowego systemu finansowego. Przedstawiciele Pentagonu wskazują na niebezpieczeństwo militarne związane z Nowym Jedwabnym Szlakiem. Nawet w uzależnionym od chińskich inwestycji Pakistanie z ust niektórych ministrów słychać krytykę współpracy z ChRL.

Prezydent USA Donald Trump zamierza ogłosić wprowadzenie nowych ceł na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld dol., o czym piszemy na s. 9. Jednocześnie grupa amerykańskich kongresmenów wzywa sekretarzy stanu ­Mike’a Pompeo i skarbu Steve’a Mnuchina do nałożenia sankcji na chińskich urzędników odpowiedzialnych za prześladowania Ujgurów w prowincji Xinjiang w ChRL.

Tymczasem coraz głośniej mówi się o różnego rodzaju zagrożeniach ze strony Państwa Środka. W wywiadzie z 11 września dla amerykańskiego konserwatywnego serwisu internetowego The Washington Free Beacon zastępca amerykańskiego sekretarza obrony ds. Azji i Pacyfiku Randall Schriver zwraca uwagę, że czołowym graczem w chińskim projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku jest Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Według Schrivera chińska ekspansja wojskowa i ekspansja ekonomiczna „wspomagają się i uzupełniają”. „Tam, gdzie Chiny używają narzędzi ekonomicznych, często robią to, aby uzyskać dostęp do kolejnych terytoriów i zakładać tam potencjalne bazy militarne” – dodaje urzędnik Pentagonu.

Chiny mają jedną zagraniczną bazę wojskową – w Dżibuti. Dążą zaś do ustanowienia dodatkowych baz i na Bliskim Wschodzie, i w Azji Południowej, w tym w pakistańskim porcie Gwadar.

I właśnie w Pakistanie, który zdecydował się na szeroką współpracę ekonomiczną z ChRL, w nowym rządzie pojawiają się głosy wobec niej krytycznezawartość zablokowana

Autor: Hanna Shen


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama