Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Zatarta historia wieży

Dodano: 25/09/2018 - numer 2137 - 25.09.2018
Dobiegł właśnie końca drugi etap remontu wieży zabytkowego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na pl. Narutowicza (parafia św. Jakuba Apostoła). Prace remontowo-konserwatorskie trwały od maja br. Wykonywano je przy zachodniej i południowej elewacji kościelnej wieży. Budowę tej świątyni, zaprojektowanej przez Oskara Sosnowskiego, prowadzono bardzo długo. Wznoszenie kościoła rozpoczęło się w 1911 r. Prace przerwano w okresie I wojny światowej. Po 1918 r. budowa była kontynuowana aż do 1939 r. Charakterystyczna wieża, uważana za jeden z symboli warszawskiej Ochoty, jest najstarszą częścią bryły kościoła. Wzniesiona została jeszcze przed 1914 r. wraz z murami dociągniętymi wtedy do poziomu okien naw bocznych. W 1939 r., a także w okresie Powstania Warszawskiego, wieża była ostrzeliwana
     

35%
pozostało do przeczytania: 65%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze