Łupki mogą dać zwycięstwo Romneyowi

ENERGETYKA \ W 15 STANACH RUSZYŁA WIELKA KAMPANIA KONCERNÓW PALIWOWYCH

Numer 227 - 08.06.2012Świat

Obrona taniego gazu i ropy z łupków może przynieść zwycięstwo republikańskiemu kandydatowi na prezydenta Stanów Zjednoczonych Mittowi Romneyowi. Amerykańskie koncerny paliwowe rozpoczęły wielką kampanię, która może przesądzić o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich.
Jak informują portale medialne w USA, nafciarzom z południowych stanów nie chodzi o politykę, ale o to, by obronić szanse na utrzymanie i zwiększenie dochodów z rewolucji łupkowej. Ostatecznie nie tylko przynosi im ona krociowe zyski, lecz także obficie zasila gospodarkę Stanów Zjednoczonych w tani gaz, a od dwóch lat również w stopniowo taniejącą na amerykańskim rynku ropę. Tanie surowce stały się bodźcem ożywiającym gospodarkę USA.
Bezpośrednio kampania prowadzona jest już w 15 największych stanach przez Amerykański Instytut Paliw pod hasłem „Głosuj na energię”. To wezwanie wyborców, aby poparli tych kandydatów na prezydenta, którzy zrealizują dwa kluczowe dla gospodarki postulaty. Chodzi o zgodę Białego Domu na budowę rurociągu Keystone XL oraz rezygnację z dodatkowego obciążenia podatkami branż paliwowych, energetycznych i petrochemii. W kampanii nie wymienia się oficjalnie żadnego z kandydatów, ale powszechnie wiadomo, że to Barack Obama odmówił zgody na budowę 1,7 tys. km rurociągu, który miał transportować ropę z łupków wydobywaną ze złóż w kanadyjskim stanie Alberta. Obama zapowiedział również twardo nowy podatek obciążający koncerny paliwowe, petrochemiczne i energetykę gazową.
Zakaz budowy Keyston XL to efekt dwuletniej, wyjątkowo aktywnej kampanii amerykańskich (i nie tylko amerykańskich) ekologów. Ich zdaniem emisje pyłów i gazów towarzyszące wydobyciu ropy z łupków bitumicznych „poważnie przyczynią się do dalszego, niebezpiecznego ocieplenia klimatu”. Ekolodzy to ważna i wpływowa część elektoratu Obamy, więc Biały Dom uznał ich argumentacjęzawartość zablokowana

Autor: Teresa Wójcik


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama