Architektura dla zdrowia – jak projektowanie przestrzeni mieszkalnych wpływa na dobre samopoczucie?

Większość osób funkcjonuje w rzeczywistości, w której stres jest wszechobecny. Jak donoszą wyniki badań, aż 80% Polaków przyznaje, że ma z nim do czynienia każdego dnia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę ze stresem, a jednym z nich jest efektywne projektowanie przestrzeni mieszkalnych. Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu mieszkania, by wykorzystać architekturę dla swojego zdrowia?


Feng shui i harmonijne planowanie przestrzeni


Właściwa aranżacja najbliższego otoczenia może pomóc w skutecznej redukcji nagromadzonego w organizmie stresu. W Chinach stosuje się tę wiedzę nie od dziś, czego dowodem może być wykorzystywane tam metody projektowania. Mają one na celu takie planowanie przestrzeni, aby mogła ona być zgodna z otaczającym środowiskiem naturalnym. Praktyka ta nosi nazwę feng shui i swoimi korzeniami sięga czasów starożytnych. 


Natomiast w Europie w ostatnim czasie zdołano dowieść, że architektura może mieć zasadniczy wpływ na stan ducha, mieć duże znaczenie dla dobrego samopoczucia, a także kształtować uczucia i wspomnienia. Wykorzystując oba te aspekty, można uzyskać przestrzeń, która będzie nie tylko przytulna, ale i oczyszczająca.


Przestrzeń, która chroni przed działaniem stresu


Projektując wnętrza, warto pomyśleć o tym, aby spełniały one funkcję ochronną przed światem zewnętrznym. Dom czy mieszkanie nie powinny także oddziaływać na mieszkańców w sposób wywołujący stres, czyli nadmiernie stymulujący.  W tym celu warto wziąć pod uwagę to, aby wnętrza nie były pozbawione zieleni – warto postawić na sporą ilość kwiatów, roślin doniczkowych, a nawet mało wymagających krzewów. Trzeba też zadbać o to, aby istniał dostęp do dużej ilości naturalnego światła – zamiast grubych zasłon można postawić  na zwiewne firanki, a z rolet korzystać tylko w nocy.


Nieograniczony dostęp do wolno rosnącej zieleni może zapewnić przydomowy ogród. Szerokie pole dla oddziaływania naturalnego światła da większa ilość luster w mieszkaniu. Ważne jest również to, aby dom wyposażony był lub składał się z elementów naturalnego pochodzenia, takich jak kamień, drewno, miedź, glina, czy piaskowiec. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź portal fachowyinzynier.pl. 


Ogromną rolę  odgrywają kolory, na jakich wybór się zdecydujesz. Z tego wynika, że jedną ze skutecznych metod walki ze stresem jest odpowiednia kolorystyka i przemyślany dobór barw. Badania naukowe dowodzą, że zasadnicze znaczenie dla zdrowia psychicznego może mieć również jakość oraz poziom akustyki, a także prawidłowa wentylacja powietrza. Z tych powodów podczas projektowania nie tylko wystroju wnętrza, ale i samego układu pomieszczeń, należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie pokoi i ich metraż.  

Artykuł Sponsorowany