Cztery pytania – odpowiedzi ważne dla naszego bezpieczeństwa

Niedziela 15 października będzie wyjątkowym świętem demokracji. Tego dnia miliony Polaków nie tylko wybiorą swoich reprezentantów do Sejmu i Senatu, lecz także wypowiedzą się w kwestiach fundamentalnych dla wspólnego bezpieczeństwa. Publicznego, osobistego, gospodarczego... Wraz z wyborami parlamentarnymi przeprowadzone bowiem zostanie ogólnokrajowe referendum, w którym zadane zostaną cztery bardzo ważne pytania.

Kluczowe decyzje wpływające na nasze codzienne życie najczęściej podejmują politycy, a dzieje się tak poprzez ustawy przegłosowane w Sejmie i Senacie. Pracę posłów oraz senatorów możemy ocenić, gdy w wyborach parlamentarnych wybieramy – raz na cztery lata – skład obu izb.

Natomiast najbliższa ideałowi demokracji bezpośredniej jest formuła referendum, które bywa nazywane głosowaniem ludowym. Wówczas bowiem Polacy mają możliwość osobiście wypowiedzieć się – wrzucając kartę do urny – co sądzą o danym problemie.

"Referendum przewidziane w Konstytucji jest esencją demokracji. Referendum to włączenie całego społeczeństwa w proces decyzyjny" – tłumaczy prof. dr hab. nauk prawnych Genowefa Grabowska.

O ile referenda lokalne zarządzane są dość często, to referendum ogólnokrajowe przeprowadzane jest wyjątkowo rzadko i wówczas poruszane są niezwykle istotne kwestie dla każdego z nas. Dlatego tak ważne będą oba głosowania, w których weźmiemy udział w niedzielę 15 października.

W referendum zadane zostaną cztery pytania, na które Polacy mogą odpowiedzieć "TAK" lub "NIE".

Pytanie 1:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Ponieważ referendum ogólnokrajowe przeprowadzane jest w wyjątkowych sytuacjach, a tym samym rzadko, to nie są powszechnie znane zasady wynikające z polskiego prawa. Dlatego Fundacja Klubów Gazety Polskiej postanowiła zorganizować Tour
deReferendum, które odbędzie się pod hasłem: "Głosujesz Decydujesz", a w jego ramach eksperci od prawa wyborczego wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

Tour deReferendum dotrze do 50 miast w całej Polsce, a każdego dnia (aż do 13 października, gdy o północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza) będą się odbywały dwa lub trzy spotkania. W ramce obok możesz sprawdzić w jaki dzień Tour deReferendum pojawi się w Twoim regionie.

"Udział w referendum jest prawem obywatela. Nikt nie może obywatela tego prawa pozbawić. Nikt nie może wzywać obywatela, żeby nie korzystał ze swego prawa, bo to jest wezwanie do tego, by odebrać obywatelowi jego konstytucyjne uprawnienie. Tego robić nie wolno!" – stwierdziła prof. Grabowska.

Będziemy w następujących miastach:

Tour deReferendum na Dolnym Śląsku 11 października przewidziano dwa spotkania. Spotykamy się więc w Wałbrzychu i Legnicy!

Tour deReferendum na Mazowszu 2 października (odbyło się) spotykamy się w Siedlcach, Wołominie, Pruszkowie, 4 października (odbyło się) spotykamy się w Ostrołęce, a 10 października w Płocku.

Tour deReferendum na Śląsku
9 października spotykamy się w Racibórzu, dzień później (10 października) w Katowicach, a 12 października w Myszkowie.

Tour deReferendum w Opolskiem 10 października spotykamy się w Opolu.

Tour deReferendum w Lubuskiem 9 października spotykamy się w Zielonej Górze.

Tour deReferendum w Małopolsce 7 października spotykamy się w Tarnowie i Krakowie; 8 października w Nowym Sączu i Zakopanem, a 9 października w Wadowicach.

Tour deReferendum w Wielkopolsce 8 października spotykamy się w Pile, a 9 października w Kaliszu.

Tour deReferendum w Świętokrzyskiem 12 października spotykamy się w Kielcach, a ostatniego dnia akcji, czyli 13 października, w Sandomierzu, Ostrowieckim Świętokrzyskim i Starachowicach.

Tour deReferendum w Łódzkiem 11 października spotykamy się w Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim.

Tour deReferendum w Lubelskiem 2 października (odbyło się) spotykamy się w Krasnymstawie, Hrubieszowie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, 4 października (odbyło się) w Biłgoraju, a 12 października

Tour deReferendum pojawi się w Puławach, Janowie Lubelskim i Włodawie.

Tour deReferendum w Kujawsko-Pomorskiem 8 października spotykamy się w Toruniu, a 10 października we Włocławku.

Tour deReferendum na Pomorzu Zachodnim 7 października spotykamy się w Koszalinie i Białogardzie.

Tour deReferendum na Warmii i Mazurach 5 października (odbyło się) spotykamy się w Ełku, a 6 października w Elblągu i Ostródzie.

Tour deReferendum na Podkarpaciu 4 października (odbyło się) w Stalowej Woli, a później 5 października (odbyło się) w Rzeszowie i Przemyślu; 6 października w Sanoku i Krośnie. Ostanie będzie spotkanie 12 października w Tarnobrzegu.

Tour deReferendum na Podlasiu
4
października (odbyło się) w Łomży, a 5 października (odbyło się) w Augustowie i Suwałkach.