Czy emeryt może prowadzić firmę? Wyjaśniamy
Niektórym wydaje się, że bycie emerytem dyskwalifikuje z możliwości prowadzenia firmy. Tymczasem pobieranie świadczenia emerytalnego nie oznacza, że trzeba rezygnować z działalności gospodarczej. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez emeryta
Emeryci mają prawo do pobierania świadczenia emerytalnego i jednocześnie prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to wręcz wskazane, aby móc otrzymywać emeryturę i zapewnić sobie dodatkowy zarobek. Podczas rejestracji firmy dokonać trzeba będzie wyboru formy opodatkowania, a także zgłosić działalność do VAT i ZUS. Tu przeczytasz więcej na ten temat: https://www.ingksiegowosc.pl/news/prowadzenie-firmy/emerytura-a-dzialalnosc-gospodarcza
Warto pamiętać jednak o ograniczeniu, jeśli chodzi o zarobki. Korzystając ze wcześniejszej emerytury, wielkość przychodów wpłynąć może na wysokość emerytury. Limity nie dotyczą jedynie osób, które na emeryturę odeszły po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat).
- Przychody z firmy wynoszą ponad 70% przeciętnej miesięcznej wypłaty – otrzymasz zmniejszoną emeryturę.
- Przychody z firmy wynoszą ponad 130% przeciętnej miesięcznej wypłaty – nie otrzymasz świadczenia emerytalnego
Co warto wiedzieć o firmie na emeryturze?
Prowadząc własną działalność gospodarczą, emeryci mogą korzystać z różnych ulg i zwolnień. Nie muszą opłacać np. składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli wciąż jednak chcesz je płacić, możesz dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia np. rentowego lub emerytalnego. Spełniając odpowiednie warunki, możesz skorzystać z niższych składek społecznych lub zostać zwolnionym ze składki zdrowotnej.
Podobnie jak w przypadku zwykłych przedsiębiorców, emeryci mogą wybrać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt. Wybór zależy od rodzaju prowadzonej firmy i decyzji związanych z płaceniem składki zdrowotnej.
Jeśli spełniasz odpowiednie wymagania, możesz zostać zwolniony z podatku dochodowego (pit-0 dla seniora). Nie zapłacisz go, gdy nie korzystasz ze wcześniejszej emerytury, nie pobierasz świadczenia emerytalnego z ZUS, a Twój roczny przychód z prowadzonej firmy nie przekracza 85 528 zł.
Emeryt a działalność gospodarcza – ważne informacje
Prowadząc firmę na emeryturze, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- Musisz złożyć roczne zeznanie podatkowe zarówno z prowadzonej działalności gospodarczej, jak i pobieranej emerytury.
- Przy rozliczaniu się z podatku na zasadach ogólnych możesz korzystać z opcji wspólnego rozliczania małżonków.
- Jeśli twój dochód jest kwotą wolną od podatku (30 tys. zł), działalność gospodarcza na emeryturze może okazać się całkiem nieopodatkowana.
Warto regularnie sprawdzać nowości oraz informacje podatkowe w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ sytuacja dla emerytów może się zmienić. Jeśli nie potrafisz poradzić sobie z prowadzeniem firmy na emeryturze, zawsze możesz skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie.
Artykuł Sponsorowany