Dziecko się dławi lub dusi? Reaguj!

fot. Freepik.com

W ramach akcji #PKOdzieciom Fundacja PKO Banku Polskiego zakupiła 1,5 tys. zestawów ratunkowych, które szybko i z powodzeniem udrażniają drogi oddechowe osobom, które się krztuszą lub dławią. Zestawy zostaną bezpłatnie przekazane do wszystkich publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całej Polsce.

Zadławienia i zakrztuszenia to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci u dzieci i osób powyżej 65. roku życia. Rocznie z tego powodu umiera ok. 5 tys. osób. Warto wspomnieć, że więcej osób umiera od zadławień niż od pożarów, utonięć czy wypadków z użyciem broni palnej, a przyczyną ok. 40 proc. śmierci spowodowanych przez zakrztuszenie jest spożywanie pokarmów. Zdarzenia te stosunkowo często mogą przydarzyć się w placówkach edukacyjnych i wychowawczych. Dlatego niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja. Aby przeciwdziałać skutkom zadławień i zakrztuszeń, Fundacja PKO Banku Polskiego zainicjowała akcję #PKOdzieciom. Fundacja chce edukować i zwiększać wśród Polaków świadomość, jak pomóc drugiej osobie w takiej niebezpiecznej sytuacji. Będzie też wyposażała publiczne placówki w niezbędny sprzęt.


– PKO Bank Polski wspiera wszystkich swoich klientów, także tych najmłodszych. Wspomagamy ich edukację finansową, dostarczając dostosowane do nich produkty bankowe, takie jak aplikacja PKO Junior. Współpracujemy ze szkołami, zachęcając je do udziału w Szkolnych Kasach Oszczędności. A teraz inicjujemy akcję #PKOdzieciom, która odpowiada na jeden z poważniejszych problemów, jakie mogą się zdarzyć w placówkach opiekuńczych i wychowawczych. Projekt jest skierowany do najmłodszych dzieci, które ze względu na swój wiek są szczególnie narażone na zadławienia, a w konsekwencji utratę zdrowia i życia. Dlatego z myślą o nich przekazujemy do publicznych żłobków i klubów dziecięcych w całym kraju specjalistyczny sprzęt ratunkowy, który pomaga w ratowaniu życia dzieci w przypadku zakrztuszenia czy zadławienia

– wyjaśnia Dariusz Szwed, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.


Sprzęt ratunkowy we wszystkich publicznych żłobkach i klubach dziecięcych 


W ramach projektu #PKOdzieciom Fundacja PKO Banku Polskiego zakupiła 1,5 tys. zestawów ratunkowych Life Vac. Sprzęt zostanie bezpłatnie przekazany do 1345 publicznych placówek – 1180 żłobków i 165 klubów dziecięcych w całej Polsce. Pozostałe 155 zestawów trafi do wybranych placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywają dzieci poniżej 3. roku życia. Zestaw ratunkowy umożliwia szybkie i skuteczne udrażnianie dróg oddechowych osobom, które się krztuszą lub dławią. Sprzęt jest certyfikowany i bezpieczny dla maluchów.  Jego użycie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani przeszkolenia. Może być stosowany przez każdego. Jego działanie polega na zasysaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego w sposób nieinwazyjny i skuteczny.


– Każdy żłobek, przedszkole czy klub dziecięcy powinien mieć taki sprzęt na wyposażeniu. Dzieci są szczególnie narażone w przypadku zadławienia czy zakrztuszenia. W takiej sytuacji ważna jest natychmiastowa reakcja i liczy się każda minuta. Dlatego – z jednej strony – chcemy działać prewencyjnie, dostarczając do placówek publicznych sprzęt, który jest w pełni bezpieczny dla najmłodszych i może być stosowany przez każdego. Z drugiej strony, chcemy zwiększać świadomość rodziców i opiekunów. Uczyć ich, jak poradzić sobie w sytuacji zadławienia czy zakrztuszenia u dziecka. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć zagrożenie wśród najmłodszych i zminimalizować ryzyko tragedii, która może się wydarzyć w trakcie zabaw czy wspólnych posiłków

– podkreśla Aleksandra Mazur, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.


Uczmy się skutecznie pomagać 


Ambasadorem akcji jest zawodowy ratownik medyczny i instruktor Mateusz Mokrzycki. We współpracy z nim Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała specjalne filmy instruktażowe na temat profilaktyki i pierwszej pomocy w zadławieniach skierowane do rodziców, a także opiekunów w żłobkach i przedszkolach. To bardzo ważne, gdyż dzieci są wyjątkowo narażone na zadławienia i zakrztuszenia, które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia. Zadławienie u malucha jest częstsze i bardziej niebezpieczne niż u dorosłego.


– Zakrztuszenie czy zadławienie u dziecka to sytuacja zagrożenia życia. Ale jeśli rodzic czy opiekun wie, jak prawidłowo postępować, może skutecznie pomóc jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Uczmy się tego i nie bójmy się pomagać. Zapobiegajmy zadławieniu, prawidłowo sadzając dziecko podczas posiłku, starając się, by nie biegało i było skupione na jedzeniu. Krójmy okrągłe warzywa i owoce na odpowiednie kawałki. Nie pozostawiajmy w zasięgu dzieci drobnych fragmentów zabawek. W przypadku zakrztuszenia, prawidłowe ułożenie dziecka, wykonanie do 5 uderzeń w plecki i do 5 uciśnięć nadbrzusza pomagają udrożnić drogi oddechowe i uratować życie. Cieszę się, że w tak ważnym celu jak ratowanie dzieci Fundacja PKO Banku Polskiego nawiązała współpracę z LifeVac Polska, która dostarcza urządzenia – wskazuje Mokrzycki. 
Jak pomóc dziecku w sytuacji zakrztuszenia czy zadławienia, pokazuje specjalny film instruktażowy dostępny na stronie: www.pkobp.pl/PKOdzieciom.


Bank Dobrych Serc

#PKOdzieciom to projekt w ramach zainagurowanej w ubiegłym roku przez PKO Bank Polski inicjatywy Bank Dobrych Serc. W świątecznej kampanii największy polski bank zachęcał do przekazywania datków na rzecz domów samotnej matki. Inicjując akcję PKO Bank Polski przeznaczył na ten cel pierwszy 1 mln zł. Przekazane przez bank oraz zebrane od darczyńców pieniądze trafiły do 48 domów samotnej matki w całej Polsce.
Zwieńczeniem akcji Bank Dobrych Serc była aukcja „Sztuka Pomagania”, podczas której zlicytowano 11 obrazów wybitnych polskich malarzy współczesnych z kolekcji banku. W sumie dochód z aukcji wyniósł prawie 350 tys. zł. 

W przypadku zadławienia liczy się każda minuta:
0–4 min – mało prawdopodobne uszkodzenie mózgu
4–5 min – możliwe uszkodzenie mózgu
6–10 min – duże prawdopodobieństwo nieodwracalnych uszkodzeń
powyżej 10 min – duże prawdopodobieństwo śmierci mózgu


Materiał powstał we współpracy 
z PKO Bankiem Polskim