Europa Środkowa, w tym Karpaty stają się symbolem zmian na świecie

W dniach 24 - 26 lutego w Krasiczynie w międzynarodowym gronie, z udziałem kluczowych polskich polityków odbędzie się XXXV edycja konferencji Europa Karpat pod hasłem "Europa Środkowa. Wspólnota myśli i działania."

Realizowany od lat projekt Europa Karpat to przykład tego, jak działania lokalne mogą wpływać na bezpieczeństwo globalne. – Inwestycje w strategiczny region muszą łączyć kwestie militarne, gospodarcze z edukacją, kulturą i relacjami międzyludzkimi. Wówczas powstaje żywa tkanka zdrowej współpracy – wyjaśnia Marek Kuchciński, b. marszałek Sejmu, szef kancelarii premiera, twórca i animator wydarzenia.

Tematy przewodnie 35. edycji są ściśle związane z aktualną sytuacją geopolityczną; dotyczą fundamentalnych spraw jedności europejskiej i współpracy regionu w obliczu wielopłaszczyznowego kryzysu wywołanego wojną.

W dziesięciu panelach politycy, dziennikarze, ludzie biznesu, kultury będą dyskutować o:

· Europie Środkowej w międzynarodowym układzie bezpieczeństwa

· wsparciu i odbudowie Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej

· tym, czym była kiedyś i czym obecnie jest wolność w regionie Karpat

· edukacji przyszłości i cyfryzacji

· komunikacji w Europie Środkowej, w tym nowej polityce szlaków komunikacyjnych TEN-T

· dyplomacji parlamentarnej Europy Karpat

· systemach wartości naszej części Europy

· najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami Karpat

· współpracy pomiędzy samorządami karpackimi i alpejskimi

· bezpieczeństwie żywnościowym i strategicznej autonomiczności UE wobec wojny na Ukrainie

W konferencji udział wezmą m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, szef kancelarii premiera Marek Kuchciński, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rodziny Anna Maląg, minister Funduszy europejskich Grzegorz Puda, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji Przemysław Czarnek, komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski, a także red. naczelny tygodnika „Gazeta Polska” oraz dziennika „Gazeta Polska Codziennie” Tomasz Sakiewicz, który będzie uczestniczył online w panelu „Archiwum Wolności Europy Karpat” w piątek 24 lutego o godz. 17-18:30.

– Ostatni rok pokazał nam wszystkim, jak opłacalne są inwestycje w regionie karpackim i jak ważna jest dobra komunikacja oraz współpraca. Szczególnym symbolem jest rzeszowski port lotniczy Rzeszów-Jasionka czy droga Via Carpatia. Rosyjska agresja sprawiła, że państwa regionu karpackiego jeszcze bardziej zacieśniły relacje. W godzinie próby deklarowana przyjaźń społeczeństw regionu karpackiego okazała się jak najbardziej realna – mówi pomysłodawca konferencji, minister Marek Kuchciński. – Od lat budujemy pozytywny klimat

dla współpracy państw naszego regionu. Prawdziwym sukcesem jest też zbliżenie na innych szczeblach – instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni, środowisk lokalnych. Do dyskusji zapraszamy często młodych liderów regionu karpackiego, by poznać ich propozycje dotyczące przyszłości naszego regionu. Szczególnie przyglądamy się cywilizacyjnej rewolucji, która dokonuje się dzięki nowym technologiom (GovTech zmienia nasz świat każdego dnia!), poruszamy tematy nauki, rozwoju i ekologii – dodaje szef kancelarii premiera.

Bezpieczeństwo to także związki międzykulturowe

Niebywałej rangi nabiera też inna kwestia – wzmacnianie komunikacji w obszarze trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Dla przykładu: Via Carpatia, która wielokrotnie była tematem rozmów podczas konferencji, ma stanowić rdzeń całej sieci odnóg, prowadzących np. do Gdańska czy Odessy. To niejedyna droga mająca na celu skomunikowanie północy z południem Europy. Pomysł, który jest już finalizowany, zakłada także stworzenie szybkiej kolei Warszawa–Brno–Bratysława–Budapeszt. Na następnym etapie kolej ta może dotrzeć aż do Belgradu. Naszą rolą było zachęcanie rządów państw regionu, aby wspólnie pracować nad tymi inicjatywami. Mieszkańcy Karpat są różnorodni kulturowo, językowo, mają niepowtarzalne obyczaje. To jest dziedzictwo wielu narodów i nacji. Pod względem bioróżnorodności nasze góry są najbardziej zasobne w całej Europie. Karpaty to także gigantyczny rezerwuar wody pitnej – i tylko współpraca międzynarodowa może zapewnić wystarczające zasoby tego strategicznego dla ludzi surowca. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie żywnościowym, które zapewniają karpaccy rolnicy. Od lat działamy w Europie Karpat na rzecz współpracy i pokoju. To jest obecnie jedno z naszych najważniejszych wyzwań. I mamy świadomość, że bezpieczeństwo najlepiej zapewnią nam silne państwa i silne armie. Warto tu przypomnieć słowa, które wypowiedział ks. prof. Franjo Topić: "Pokój nie jest wszystkim, ale bez pokoju wszystko jest niczym". Ostatni rok pokazał, że współpraca w regionie Karpat przynosi owoce. I niech to będzie dobra prognoza na przyszłość

Transmisja dostępna będzie na sejmowym kanale w serwisie YouTube ( (18) Sejm RP - YouTube) oraz na naszym portalu Niezalezna.pl (Niezależna - wiadomości | informacje | wydarzenia - Polska i Świat (niezalezna.pl))

Więcej informacji o wydarzeniu: Link (Europa Środkowa, w tym Karpaty stają się symbolem zmian na świecie - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl (www.gov.pl) ) oraz https://www.gov.pl/web/europakarpat

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Media Strefy Wolnego Słowa.