Fani czarnego sportu kończą odliczanie do startu sezonu

Już za kilka dni wystartuje najlepsza liga żużlowa świata – PGE Ekstraliga. W tym sezonie na kibiców czarnego sportu czeka kilka niespodzianek, a jedną z nich będzie widoczna zmiana u zeszłorocznego mistrza, czyli Motoru Lublin, który w tym roku wystartuje pod nazwą PLATINUM Motor Lublin, a to za sprawą umowy sponsorskiej, jaką klub podpisał ze spółką ORLEN OIL. Jednak na tym zaangażowanie Grupy ORLEN w żużel się nie kończy, gdyż blisko współpracuje z trzykrotnym indywidualnym mistrzem świata na żużlu Bartoszem Zmarzlikiem, a także żużlową reprezentacją Polski. Efekty tych koope-racji widoczne są zarówno na arenach sportowych, jak i poza nimi.

Co roku po zakończeniu sezonu żużlowego stacje emitujące w Polsce ten sport udostępniają statystyki oglądalności. Rozgrywki PGE Ekstraligi w sezonie 2022 obejrzało aż 9,6 mln fanów. Dla porównania w roku 2021 było to niespełna 9 mln widzów. Do tego dochodzą tysiące kibiców, którzy co mecz tłumnie zjawiają się na arenach, wypeł-niając szczelnie trybuny. Co ciekawe, obok ligi piłkarskiej, Ekstraliga żużlowa to druga najchętniej oglądana liga w Polsce zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami. Ogromny potencjał i zainteresowanie czarnym sportem dostrzegła Grupa ORLEN, która postanowiła wzmocnić swoje zaangażowanie w tę dyscyplinę.

PLATINUM Motor Lublin

Ekstraliga żużlowa jest najlepsza na świecie. To na naszych arenach rywalizują największe, światowe gwiazdy tej dyscypliny. Zeszłorocznym triumfatorem PGE Ekstraligi został ze-spół z Lublina, który w tym sezonie występować będzie pod nazwą PLATINUM Motor Lublin, a związane jest to z nawiązaną współpracą, jaką klub podjął ze spółką ORLEN OIL. Przy-pomnijmy, że drużyna ze stolicy województwa lubelskiego ma w swoich szeregach wybitnych zawodników. Od tego sezonu z Bartoszem Zmarzlikiem na czele, który w ostatnim okienku transferowym przeniósł się z Gorzowa, a także Jarosławem Hampelem – legendą torów żużlowych i dwukrotnym indywidualnym wicemistrzem świata, Mateuszem Ciernia-kiem – indywidualnym mistrzem świata juniorów.

W ramach współpracy logotypy ORLEN OIL oraz PLATINUM eksponowane będą na kevlarach, koszulkach zawodników, osłonach motocykli, a także na stadionie Motoru.

Co więcej, współpraca będzie prowadzona także w wymiarze technologicznym. Klub w najbliższych latach będzie korzystał z oleju PLATINUM RIDER SPEEDWAY – specjalnego produktu dedykowanego silnikom motocykli żużlowych.

Bartosz Zmarzlik – sukcesy na arenach i poza nimi

Współtwórcą receptury oleju silnikowego był oczywiście Bartosz Zmarzlik. W kolekcji 25-latka znajdują się medale każdego kruszcu indywidualnych mistrzostw świata. Jest je-dynym Polakiem w historii, który trzykrotnie zdobył ten tytuł. W 2019 r. w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" został wybrany najlepszym sportowcem kraju. Zmarzlik to także dwukrotny zdobywca Drużynowego Pucharu Świata, indywidualny mistrz świata juniorów z 2015 r., czterokrotny drużynowy mistrz świata juniorów, dwukrotny drużynowy mistrz Polski, a także wielokrotny medalista ligi szwedzkiej.

Od wielu sezonów zawodnik należy również do ORLEN Teamu, a jego współpraca z polskim koncernem jest przykładem, jak skutecznie łączyć biznes ze spor-tem. W październiku 2022 r. Bartosz Zmarzlik wraz z prezesem PKN ORLEN Danielem Obajtkiem przedstawili efekt wielopłaszczyznowej, wielomiesięcznej współpracy koncernu z zawodnikiem, którym jest PLATINUM RIDER SPEEDWAY. Dzięki wiedzy i doświadczeniu Zmarzlika udało się stworzyć produkt zapewniający optymalną ochronę wszystkich elementów silnika żużlowego w warunkach dużych obciążeń, ekstremalnych prędkości i wysokich temperatur, jakie występują podczas biegów żużlowych. Skuteczność produk-tu potwierdzili eksperci z ORLEN OIL oraz tuner żużlowca przygotowujący silniki dla mistrza świata. Produkt ma być dostępny już wiosną 2023 r.

Reprezentacja Polski także ze wsparciem Grupy ORLEN

Sukcesy i ogromny potencjał naszych żużlowców sprawiły, że w 2019 r. Grupa ORLEN została także oficjalnym sponsorem żużlowej reprezentacji Polski. Biało-Czerwoni od wielu lat nie mają sobie równych. W XXI wieku wygrali większość najbardziej prestiżowych, międzynarodowych zawodów, w tym Drużynowy Puchar Świata. Osiągali także czołowe lokaty w rozgrywkach Speedway of Nations czy drużynowych mistrzostwach świata juniorów.

W tym roku polscy żużlowcy będą bronić tytułów indywidualnych mistrzów świata – Bartosz Zmarzlik wśród seniorów i Mateusz Cierniak w rywalizacji juniorów. Naszych re-prezentantów czeka też inne, bardzo ważne wyzwanie. Do kalendarza imprez wróciły rozgrywki wyczekiwanego przez polskich fanów Drużynowego Pucharu Świata. Turniej odbędzie się w dniach 25–29 lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN