Ile zarabiają najbogatsze kluby w Ekstraklasie?

W sezonie 2021/2022 kluby Ekstraklasy dysponowały pulą pieniężną w wysokości 230 milionów złotych. Z tej kwoty 44% to kwota stała, która oznacza, że 18 drużyn ligi otrzymało identyczny wycinek kwoty.

Na pierwszym miejscu uplasowała się Legia Warszawa, która uzyskała przychody rzędu 155,2 mln zł. Drugie miejsce na podium należy do Lecha Poznań. Wynik finansowy klubu z Poznania wynosi 79,1 mln zł i, pomimo że kwota robi i tak mocne wrażenie, jest to dochód prawie dwukrotnie niższy, od tego uzyskanego w poprzednim sezonie. A trzeba nadmienić, że Lech Poznań zdobył przecież Mistrzostwo Polski. Mimo to i tak nie był w stanie przegonić klubu z Łazienkowskiej, który z powodu wielkiej popularności i rozpoznawalności generuje olbrzymie przychody komercyjne. Na trzecim miejscu uplasował się Raków Częstochowa, z sumą wpływów 47,9 mln zł. Godne uwagi jest to, że klub ten zwiększył swoje przychody, aż ośmiokrotnie!

Co jest głównym źródłem przychodów?

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, iż to prawa do transmisji są największym źródłem przychodów. Pieniądze te są głównie przekazywane klubom za pośrednictwem Ekstraklasy, za prawa telewizyjne. Dalej mamy jeszcze prawa marketingowe, za które także kluby dostają pieniądze. UEFA natomiast płaci oczywiście za udział w europejskich pucharach. Z tego tytułu kluby odnotowały 321,6 mln zł wpływu. Coroczne awanse polskich klubów do europejskich pucharów, mogą przychody te znacząco zwiększyć, takie są głosy ekspertów. Dzięki zniesieniu limitów stadionowych, a co za tym idzie większej frekwencji na trybunach, Kluby Ekstraklasy mogły poszczycić się dochodami rzędu 102,6 mln zł. Według wyliczeń wychodzi na to, że nawet w przypadku braku stuprocentowej frekwencji na stadionach, możliwe jest zwiększenie wpływów do kas klubowych o około 75 milionów złotych. A co to dokładnie oznacza? Większe zainteresowanie i zwiększona sprzedaż biletów niesie za sobą wzrost sprzedaży koszulek klubowych, gadżetów i oczywiście pamiątek, bądź wyrobów gastronomicznych. Takie wsparcie kasy klubu pomoże nie tylko zadbać o infrastrukturę obiektu, ale będzie także idealnym wabikiem dla potencjalnych sponsorów. Większe pieniądze na marketing, reklamy to wielki ekonomiczny kop dla każdego klubu. Warto jednak mieć na uwadze, to, że kluby wyszłyby na tym lepiej, gdyby tak rażąco nie wzrosły ceny prądu, ciepła i paliwa, na co na pewno pójdzie lwia część klubowych budżetów. Chciałbyś obstawiać mecze? Rób do legalnego bukmachera GoBet.

Jaka jest łączna wartość rynkowa klubów ekstraklasy?

Według strony transfermarket.pl sprawa przedstawia się następująco.

Na pierwszym miejscu widnieje klub Raków Częstochowa, którego łączna wartość rynkowa jest wyceniana na 34,08 mln €. Drugie miejsce w zestawieniu należy do Lecha Poznań i wynosi: 34,08 mln €. Na trzecim miejscu plasuje się Legia Warszawa z kwotą 19,20 mln €. Natomiast na czwartym miejscu, tuż za podium znajduje się Pogoń Szczecin z wynikiem 17,73 mln €.

A kto jest na samym dole tabeli? Ten niechlubny rekord należy do Korony Kielce - 6,25 mln €, ale niewiele więcej ma przedostatnia w zestawieniu Miedź Legnica - 6,73 mln €. Czy coś się zmieni w tym rankingu? To pokaże tylko czas.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

GO BET Sp. z o.o. to legalny polski bukmacher internetowy. Zakłady wzajemne urządzane przez spółkę GO BET Sp. z o.o. przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem goplusbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 29 listopada 2021 r. (PA11.6831.11.2021)

Materiał Partnera