IV edycja Akademii Patriotyzmu już po I zjeździe!

W miniony weekend, 22-23 kwietnia br w Krakowie odbył się inauguracyjny zjazd tegorocznej, już IV edycji Akademii Patriotyzmu. To projekt edukacyjno – szkoleniowy, którego organizatorem jest Fundacja Centrum im. Stanisława Staszica. Władysława Grabskiego, partner Strategicznym Totalizatora Sportowego.

Pierwszy zjazd tegorocznej edycji był poświęcony głównie tematyce ekonomicznej. Słuchacze, przy pomocy wykładowców poszukiwali odpowiedzi między innymi na pytania: Jak mądrze oszczędzać? Czym są finanse publiczne? Jak kreować i dbać o markę w instytucjach kultury? Sobotnie zajęcia, 22 kwietnia rozpoczął wykład dr hab. Klaudii Cymanow-Sosin z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie pt. "Nie daj się oszukać czyli, o skutecznych narzędziach wsparcia procesów ekonomicznych". Po nim odbyły się kolejno warsztaty i wykład, które poprowadził dr Łukasz Paluch. Dotyczyły one finansów publicznych oraz sposobom na zadbanie o własne oszczędności. Drugi dzień, niedziela 23 kwietnia to spotkanie słuchaczy z dziennikarzem, reżyserem oraz specjalistą PR, Miłoszem Horodyskim. Jego temat to "Jak zarządzać i kreować markę instytucji kultury". Zwieńczeniem zajęć była pierwsza część warsztatów poświęconych zarządzaniu projektami w organizacjach pozarządowych, które poprowadził pomysłodawca cyklu, prezes fundacji Centrum im. Stanisława Staszica. Władysława Grabskiego, dr Krzysztof Tenerowicz. Jak zauważa ostatni z wymienionych:

- Akademia ma ambicję wychowywać przyszłe elity. Chcemy zachęcać młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, pokazywać im właściwe wzorce i sposoby działania. Duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne i interakcje pomiędzy wykładowcami i słuchaczami. Tego właśnie chce od nas młodzież. Mam nadzieję, że spełniamy te oczekiwania.

Podczas sześciu kolejnych zjazdów młodzi ludzie będą nabywać nowe kompetencje biorąc udział w wykładach, warsztatach i dyskusjach m.in. z zakresu mediów, finansów, samorządu czy historii. Na swoistą interdyscyplinarność Akademii zwracają uwagę jej uczestnicy. Jak zauważa, jedna ze słuchaczek, Edyta Karaba:

Cieszę się, że możemy poszerzać swoją wiedzę nie tylko w tematach, które są nam bliskie, które poznajemy np. studiujący. To, że mamy do czynienia ze specjalistami z różnych dziedzin niewątpliwie poszerza nasze horyzonty i pozwala dojrzalej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Dużą wartością jest także możliwość dyskusji, zarówno z wykładowcami, jak i we własnym gronie.

Warto dodać, że dzięki wsparciu Partnera strategicznego projektu, którym jest Totalizator Sportowy, udział w projekcie jest całkowicie darmowy. Dwa kolejne zjazdy odbędą się w już w przyszłym miesiącu, konkretnie 13. oraz 27-28 maja. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie organizatora oraz w jego mediach społecznościowych.