Kiedy przyda się remont mieszkania i jak zacząć?

Mieszkania oraz dom są miejscami, gdzie spędzamy najwięcej czasu. To tutaj czujemy się bezpiecznie, spędzamy czas z bliskimi, celebrujemy uroczystości. Wielu uważa, że wchodząc do cudzego mieszkania czy domu, czuje określoną energię. Domy zadbane, czyste, użytkowane i dekorowane budzą dobre skojarzenia, sprawiając, że chce się w nich przebywać. Zatem wygląd mieszkania uchodzi za wizytówkę. Podstawowym sposobem dbania o dom są regularne remonty.
Kiedy czas na remont?
Remonty mieszkania najlepiej przeprowadzać wtedy, kiedy jest ciepło, a więc w sezonie wiosennym, letnim i na początku jesieni. Dlaczego? Jeżeli na skutek błędnych decyzji remontowych niechcący pozbawimy się dopływu gazu, ciepłej wody lub prądu, efekty odczujemy o stokroć bardziej niż w przypadku cieplejszych miesięcy. Oczywiście są takie prace, które możemy przeprowadzać o dowolnej porze roku, takie jak układanie płytek, malowanie ścian czy wstawianie nowych mebli, niemniej bardziej inwazyjne prace, takie jak wymiana okien, instalacji czy naprawa dachu mogą poczekać na nastanie cieplejszych dni. Na remonty nachodzi nas ochota, kiedy planujemy rodzinną uroczystość lub kiedy obecny wystrój przestrzeni mieszkalnej już się nam znudził, lub jeśli dostrzegamy pewne defekty. Jednakże poza kwestiami estetyki najważniejsze jest, aby w domu mieszkało się bezpiecznie i komfortowo, co oznacza, że ilekroć coś się popsuje, warto przemyśleć, czy poprzestać na zwykłej naprawie, czy wdrożyć plan remontu generalnego.
Chronologia działań
Przystępując do remontu, nigdy nie działajmy pochopnie. Może się okazać, że zwykła wymiana płytek łazienkowych pociągnie za sobą dodatkowe prace, a co za tym idzie również koszty, a przecież dobrze wiemy, że remont może dość poważnie naruszyć budżet domowy. Z tego powodu najlepiej działać z planem. Wróćmy do przykładu łazienki. Jeśli zaczynamy od płytek, a okaże się, że o wiele poważniejszą sprawą do zainteresowania się są zardzewiałe rury, drobne poprawy kosmetyczne w przyszłości mogą się okazać bezcelowe, jeśli najpierw nie zadbamy o prawidłowo działającą kanalizację. Z tego względu zaleca się, aby najpierw przeprowadzić prace polegające na wymianie tego, czego naprawić się nie da. Podstawą są tu wszelkie instalacje, okna i drzwi, a także podłogi i tynki. Co istotne, o ile ściany możemy pomalować sobie sami, tak w przypadku poważniejszych praca już z całą pewnością przy wymianie instalacji elektrycznej i gazowej! – nie obejdzie się bez pomocy specjalistów. Jeśli nie wiemy, czy możemy sami zabrać się do ważnych prac na przykład usuwania azbestu z dachu czy grzyba ze ścian, możemy sprawdzić m.in. informacje na stronie https://aleo.com/pl/porady/ i dowiedzieć się, jakie prace wymagają szczególnych umiejętności, doświadczenia i wiedzy.
Kolory - jak je dobrać?
Do zdecydowanie najprzyjemniejszych aspektów remontu należy wybór koloru ścian. Wiele osób czuje się w tej dziedzinie jednak niepewnie. Warto tutaj zastanowić się nad charakterem danego pomieszczenia i intuicyjnie odpowiadającej mu kolorystyce. Na przykład w pokoju dziecka sprawdzą się delikatne kolory takie jak błękit czy pastelowy róż. W sypialni nastolatka bądź rodziców można postawić na mocniejsze kolory, przy czym pamiętajmy, że na przykład czerwień pobudza, utrudniając zaśnięcie.
Artykuł Sponsorowany