Konsolidacja kredytów – kiedy można jej dokonać

Smartney
Smartney

Raty potrafią obciążyć miesięczny budżet jak nic innego. Stówka tu, dwie tam... I w pewnym momencie okazuje się, że prawie połowę pensji musimy wydać na spłatę rat. Oczywiście, zadłużenia zawsze należy spłacać. Konsekwencje nie zrobienia tego są poważne. Można jednak poszukać rozwiązania, które poprawi kondycję domowego budżetu, a jednocześnie podaruje nam drugi oddech. Słyszeliście o konsolidacji kredytów?

Co to jest konsolidacja kredytów

Konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno. Pod względem procesowym bank lub instytucja finansowa udziela nam pewnej "wirtualnej pożyczki". W czasie wnioskowania zbiera również dane o naszych obecnych zobowiązaniach. W momencie finalizacji umowy, przelewa wspomniane środki na konta banków oraz firm, w których Klient miał otwarte zobowiązania, ewentualnie wypłacając mu dodatkową, przewidzianą w umowie kwotę. Dlaczego "wirtualnej"? Bo sami nie dostajemy na konto wszystkich pieniędzy - trafiają bezpośrednio do naszych wierzycieli. Pożyczki konsolidacyjne ma w swojej ofercie większość banków w Polsce, oferuje je także fintech pożyczkowy Smartney. Różnią się przede wszystkim kosztami, ale też formalnościami czy czasem trwania (zwykle 6-10 lat). Ze względu na okres kredytowania to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne w przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych, czy popularnych chwilówek. Oprócz tego, że konsoliduje się zobowiązania w jedno, co oszczędza czas i pozwala lepiej zarządzać domowym budżetem, to jest zwykle także atrakcyjniejszym finansowo rozwiązaniem. Wydłużony do kilku lat okres spłaty, pozwala płacić niższą ratę w porównaniu do sumy wszystkich zobowiązań.

Konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów nie jest dla Klienta trudna, a co najwyżej czasochłonna. No, chyba że w Smartney – tam jest też szybko. Konieczne jest przygotowanie dokumentów kredytów, które chcemy skonsolidować i złożenie wniosku w swoim banku. Czy można skorzystać z innego? Tak, ale wiąże się to z dodatkowymi formalnościami a zazwyczaj nawet odwiedzinami w oddziale. Analitycy analizują przedstawione dokumenty i Twoją sytuację kredytową i wydają na tej podstawie decyzję. Możesz dostosować kredyt konsolidacyjny i jego ratę do swoich nowych potrzeb – obniżając ją, lub podwyższając – jeśli zależy Ci na szybszej spłacie. Czasami zaoferowana zostanie Ci możliwość otrzymania dodatkowej gotówki.

Konsolidacja zobowiązań

Konsolidacja wszystkich zobowiązań, to szersze pojęcie. Większość instytucji udzielających kredytów konsolidacyjnych nie zgadza się na konsolidację chwilówek, są jednak wyjątki. Warto więc dokładnie zapoznać się z publikowaną na stronie www ofertą. W związku z bardzo wysoką ceną i koniecznością szybkiej spłaty, chwilówki bardzo obciążają budżet domowy – ich skonsolidowanie wraz z pozostałymi kredytami pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i mnóstwo nerwów.

Czy warto konsolidować?

Oczywiście! Konsolidację warto rozważyć zawsze, gdy ma się kilka zobowiązań jednocześnie. To wygodna, możliwość wygenerowania oszczędności i przede wszystkim ochrona przed spiralą zadłużenia. Jedna rata pozwala lepiej zarządzać domowym budżetem i lepiej planować wydatki.

Więcej informacji o pożyczkach konsolidacyjnych znajdziesz tutaj: https://www.smartney.pl/blog/slownik/pozyczka-konsolidacyjna-co-to-jest-i-na-czym-polega/1490

Artykuł Sponsorowany