Konta firmowe – podstawowe informacje dla początkujących przedsiębiorców

Początki prowadzenia firmy bywają trudne, bo nowi biznesmeni muszą przyswoić wiele wiedzy w krótkim czasie. Naukę powinni rozpocząć m.in. od zapoznania się z kontami firmowymi. W końcu stanowią one przydatne narzędzie finansowe. Czego warto dowiedzieć się o nich przed nawiązaniem kontaktu z wybranym bankiem?


Czym są konta firmowe?


Konta firmowe to rachunki bieżące dla działalności gospodarczych. Służą do przechowywania środków finansowych oraz sprawnego zarządzania nimi bez potrzeby gromadzenia gotówki. Zdaniem wielu stanowią niezbędne narzędzie do efektywnego prowadzenia biznesów.


Podstawowe funkcje kont firmowych


Wszystkie konta firmowe służą przede wszystkim do realizowania płatności bieżących. Wliczyć w to można:

  • wpłaty i wypłaty środków – gotówkowe lub bezgotówkowe;
  • przelewy – państwowe lub zagraniczne.

Do tego należy wspomnieć o możliwości zarządzania niezależnościami i zobowiązaniami oraz automatycznego rozliczania płatności nadchodzących. Konta służą więc do działań absolutnie podstawowych i codziennych. Nie różnią się w tym zakresie niczym względem odpowiedników przeznaczonych dla klientów indywidualnych.


Za ich dużą zaletę należy uznać tzw. split payment (mechanizm podzielonych płatności). To rozwiązanie unikatowe, stosowane w kontekście rozliczania podatku VAT. Polega na tym, że wszystkie zapłaty są samoczynnie dzielone na dwie części:

  • kwotę netto – przekazywaną bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedawcy;
  • kwotę podatku VAT – odseparowaną od kwoty brutto w celu uniknięcia popełnienia błędu przed przedsiębiorcę.

Takie udogodnienie pozwala uniknąć bałaganu w księgowości. Potrafi mieć to ogromne znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców JDG, którzy nie korzystają z pomocy ekspertów od rachunkowości.


Czy warto posiadać konto firmowe?


Nie wszyscy przedsiębiorcy są prawnie zmuszani do posiadania konta firmowego (mowa m.in. o osobach prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze). Warto jednak pomyśleć o takim rachunku, bo może wiązać się to z kilkoma istotnymi korzyściami.


Posiadanie osobnego konta dla firmy pozwala na klarowne oddzielenie operacji biznesowych od osobistych. To ułatwia zarządzanie finansami i pozwala zachować prywatność nawet w przypadku wystąpienia kontroli np. ze strony skarbówki.


Do tego trzeba pamiętać o tym, że używanie konta firmowego do przeprowadzania dużych płatności finansowych zwiększa wiarygodność przedsiębiorstwa w oczach:

  • klientów;
  • dostawców;
  • instytucji finansowych.

Konsumenci nie lubią podejmować zbędnego ryzyka. Podobnie wszyscy pozostali wymienieni. Posiadanie rachunku biznesowego przekonuje zainteresowanych, że wybrana przez nich firma podchodzi do kwestii biznesu na poważnie i nie przez przypadek.


Bonusy za założenie konta firmowego


Warto wiedzieć o tym, że niektóre banki zapewniają różne promocje i bonusy za założenie konta firmowego. Oczywiście po to, żeby przyciągnąć do siebie nowych klientów. Niektóre korzyści są godne uwagi wszystkich przedsiębiorców. Więcej na ich temat można dowiedzieć się pod m.in. pod adresem internetowym https://zgarnijpremie.pl/ – witryna ta skupia wszystkie oferty wyróżniające się przystępnymi warunkami dla zainteresowanych.


Banki mogą oferować:

  • jednorazowe premie pieniężne za otwarcie konta firmowego i spełnienie określanych warunków, m.in. utrzymanie minimalnego salda przez pewien okres;
  • zwrot opłat za prowadzenie konta przez kilka miesięcy (czasami nawet rok);
  • preferencyjne warunki kredytowe, gwarantujące np. obniżone oprocentowanie;
  • bezpłatne usługi dodatkowe, dotyczące m.in. priorytetowe traktowane przez biuro obsługi klienta i eksperckich doradców finansowych.

Nie warto tego ignorować. Nie dość, że rabaty te mogą przyczynić się do dużych oszczędności, to w niektórych przypadkach do wręcz dodatkowych zarobków. Firma może użyć tych środków m.in. do inwestowania i dalszego rozwoju.


Gdzie szukać ciekawych ofert na konta firmowe?


Znalezienie najlepszego konta firmowego to nie lada wyzwanie. Przedsiębiorcy muszą porównać ze sobą wiele różnych ofert, aby zyskać pewność, że podejmują odpowiedzialną, przemyślaną i właściwą decyzję. Na szczęście mogą ułatwić sobie wykonanie tego zadania, a co nawet ważniejsze – znacznie je przyspieszyć.


W tym celu mogą wykorzystać np. porównywarki internetowe. To bezpłatne narzędzia internetowe, które umożliwiają kompleksowe zestawienie ze sobą różnych kont bankowych, uwzględniając przy tym wszystkie:

  • opłaty;
  • bonusy;
  • dodatkowe usługi.

Alternatywnie przedsiębiorcom zaleca się samodzielne przeglądanie witryn sieciowych poszczególnych banków. Takie rozwiązanie nie należy do możliwie szybkich, ale charakteryzuje się zapewnianiem dostępu do wyłącznie aktualnych danych. Żaden biznesmen nie chce marnować czasu na zaznajamianie się z niedostępnymi ofertami.


Dobrym pomysłem wydaje się również sprawdzenie standardów branżowych. Jeżeli wszyscy rywale na rynku korzystają z usług tego samego banku, to prawdopodobnie istnieje ku temu konkretna przyczyna. Warto zagłębić ten temat, żeby nie popełnić istotnego błędu i nie dawać przewagi konkurentom.


Ile trwa założenie konta firmowego?


Przedsiębiorcom często zależy na czasie. W końcu czas to pieniądz. Dlatego większość banków daje im możliwość zakładania kont firmowych online. To świetna metoda, która umożliwia zdecydowanym przejście przez wszystkie potrzebne procedury w zaledwie kilka lub kilkanaście minut.


Zakładanie konta w stacjonarnych oddziałach banku trzeba uznać w tym kontekście za nieco kłopotliwe. Zainteresowani muszą nie tylko poświęcić czas wolny na fizyczne udanie się w konkretne miejsce, ale również spędzić kilkanaście minut podczas procesowania wszystkich dokumentów przez pracowników placówki.


To wszystko, czego powinni dowiedzieć się na start wszyscy nowi biznesmeni. Wiedza ta pozwoli im na założenie pierwszego rachunku bez ryzyka pojawienia się zbędnych komplikacji.

Artykuł Sponsorowany