Miłośnicy rowerów szykują się do najważniejszej imprezy

Już 31 lipca br. spod hotelu Arłamów wystartuje kolejna edycja ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego. Dla uczestników przygotowano 75-kilometrową trasę zaskakującą różnymi niespodziankami i wyjątkowo trudnymi odcinkami. Na triumfatorów zawodów czeka wspa-niała nagroda – zimowy urlop w malowniczej włoskiej miejscowości z pakietem atrakcji sportowych. Chętni na udział w kolarskiej imprezie mają ostatnie dni na zgłoszenie swojego uczestnictwa.

Jan Przemyłski

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 r. blisko 62 proc. gospodarstw domowych posiada rower, a w domach zamieszkanych przez minimum cztery osoby jest to prawie 77 proc. Rower służy już nie tylko do rekreacji i uprawiania sportu, ale też coraz częściej zaczyna pełnić funkcję jednego z głównych środków transportu do pracy, szkoły czy na zakupy.

Ogromna popularność tego typu jednośladu przekłada się na spore zainteresowanie społeczeństwa sportowymi wydarzeniami kolarskimi. Największą popularnością od lat cieszy się amatorska wersja najważniejszych zawodów kolarskich w Polsce, czyli ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego.

Rywalizacja, która stała się tradycją

Pierwsza edycja Tour de Pologne dla niezawodowych kolarzy zorganizowana została w 2010 r. i była imprezą towarzyszącą Tour de Pologne UCI World Tour. Wówczas na star-cie stawiło się 700 kolarzy – amatorów. Od tamtego czasu przedsięwzięcie mocno się rozrosło – w zeszłym roku uczestników było blisko 2 tys. O szczególności i prestiżu tych zawodów świadczyć może też fakt, że ich trasa jest jednocześnie fragmentem trasy Tour de Pologne UCI World Tour, na którym rywalizują najlepsi kolarze świata.

„ORLEN Tour de Pologne Amatorów to nie tylko walka z samym sobą i z plejadą znakomitych rywali, ale także okazja do wielu ciekawych spotkań i przeżycia wspaniałej przy-gody. Dodatkowo uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, wyjątkową oprawę i piękną atmosferę” – zachwalają na swojej stronie internetowej organizatorzy ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego. Zanim jednak przejdziemy do nagród – które są naprawdę atrakcyjne – skupmy się na tegorocznej odsłonie imprezy.

Edycja 2022 – ostatni dzwonek, by się zapisać

ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego 2022 wystartuje 31 lipca br., czyli dobę po rozpoczęciu zmagań profesjonalistów, co jest swojego ro-dzaju symboliczne i dowodzi, że wbrew pozorom zawody amatorów są ważnym wydarzeniem w kolarskim kalendarzu. Długość trasy wynosi 75 km i jest pełna trudnych zakrę-tów, podjazdów i zjazdów. Start i meta wyścigu będą zlokalizowane w hotelu Arłamów. To stąd uczestnicy wyruszą w kierunku Makowej. Kolejnym etapem będą dwie pętle po 23,1 km przez Gruszową, Koniuszą, Aksmanicę, Kłokowice i Kalwarię Pacławską. Najwięcej problemów cyklistom może sprawić blisko 10-kilometrowy podjazd pod Arłamów, którego średnie nachylenie wynosi 3,2 proc., a maksymalne 7,6 proc. Bez wątpienia ten etap będzie wymagał od kolarzy wielu sił, wobec tego kluczowe jest, aby inteligentnie i strategicznie rozłożyli oni swoją energię na poprzednich częściach. Czy wszystkim się to uda? Odpowiedź poznamy już za niecałe dwa tygodnie.

W tym miejscu warto też przypomnieć, że zostały jeszcze wolne miejsca dla chętnych do udziału w ORLEN Tour de Pologne Amatorów 2022. Zapisać się możemy za pomocą witryny internetowej: www.tourdepologneamatorow.pl. W mediach społecznościowych ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego organizowanych jest też wiele konkursów, w których do zgarnięcia są ciekawe nagrody nawiązujące do imprezy.

Jest się o co bić!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na zwycięzców tegorocznej edycji ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, oprócz ogromnej satysfakcji sportowej, czekać będzie także atrakcyjna nagroda główna. „W tym roku wspólnie z miejscowością Madonna di Campiglio przygotowaliśmy dla startujących w wyścigu coś niesamowitego. Dla zwyciężczyni i zwycięzcy tegorocznego ORLEN Tour de Pologne Amatorów w kategorii OPEN czeka nagroda w postaci podwójnego zaproszenia na 6-dniowy pobyt w 4-gwiazdkowym hotelu w Madonna di Campiglio w sezonie zimowym 2022/23 (z wyłączeniem okresu 24 grudnia 2022 r.–8 stycznia 2023 r.) lub letnim 2023 r. z wyżywieniem oraz 5-dniowy karnet narciarski w Skiarea Campiglio Dolomiti di Brenta! Ten włoski region jest uwielbianą lokalizacją przez wszystkich fanów jazdy na nartach” – informują organizatorzy imprezy.

Przypominają też, że położona pomiędzy Dolomitami Brenta i lodowcami Adamello-Presanella Madonna di Campiglio jest miejscem, które od zawsze łączyły z Polską szcze-gólne więzi. „Więź, która z biegiem lat uległa wzmocnieniu zarówno dzięki miłości polskich turystów do gór w Trentino, jak i wydarzeniom, które zapisały się w jej historii. Wy-starczy wspomnieć, że w 1984 r. papież Karol Wojtyła zjechał na nartach na wysokość ponad trzech tysięcy metrów na lodowiec Adamello, aby uczcić pamięć poległych w wojnie. Była to szczególna okazja, którą powtórzył w 1988 r., odprawiając mszę na ołtarzu zbudowanym na pamiątkę jego pierwszej wizyty” – przypominają koordynatorzy przedsięwzięcia.

Jest to też wyjątkowe miejsce dla Czesława Langa, legendarnego polskiego kolarza i jednego z organizatorów imprezy dla cyklistów – amatorów. – Kiedy myślę o Madonna di Campiglio, zawsze przypominam sobie ten etap Giro d’Italia z 1985 r., kiedy byłem pomocą dla Saronniego i po upadku przy prędkości około 80 km/h, dojechałem do mety i pomogłem mojemu kapitanowi wygrać. To był niesamowity dzień dla mnie i wielki sukces dla drużyny Del Tongo – mówi Lang.

tourdepologneamatorow.pl

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN