Na co należy zwrócić uwagę, wybierając rower górski?

Popularne "górale" to bezsprzecznie jedne z najczęściej wybieranych rowerów w Polsce. Spotkać je można praktycznie wszędzie – nie tylko w lasach i na bardziej wymagających górzystych terenach, lecz również w miastach i na wiejskich, polnych drogach. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie charakteryzują się wysokiej jakości rowery górskie...

1. Rozmiar ramy i kół – podstawowe kryteria.

2. Niezbędne akcesoria rowerzysty.

3. Inwestycja na długie lata.

W pierwszej kolejności zapewne rzuci się Państwu w oczy fakt, iż obecny rynek dostarcza wiele rowerów typu "górski". Co jednak istotne, nie wszystkie z nich sprawdzą się na górskich szlakach z przewyższeniami i różnego rodzaju przeszkodami do pokonania, nawet tych ściśle podstawowych i amatorskich. Chcąc poczuć pełną radość z jazdy, niezbędny jest Państwu rower górski MTB (sprawdź ofertę na stronie: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb). Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Rozmiar ramy i kół – podstawowe kryteria

Jazda na rowerze powinna sprawiać przyjemność. To najważniejsza zasada, którą warto się kierować podczas kupna jednośladu. Aby osiągnąć ten cel, należy odpowiednio dopasować rozmiar ramy oraz kół do wzrostu (a w zasadzie do długości nóg) i indywidualnych preferencji rowerzysty. Źle dobrana rama niejednokrotnie uniemożliwia jazdę, a także jest przyczyną bolesnych kontuzji. Z kolei rozmiar koła wpływa na komfort – mniejsze są zwrotniejsze, lecz wymagają włożenia sporej siły do rozpędzenia się. Duże koła, np. 29", w jakie powszechnie wyposażany jest rower górski męski (zobacz ofertę na stronie: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/przeznaczenie_meski), są przyczepne i stabilne.

Niezbędne akcesoria rowerzysty

Wysokiej klasy rower górski damski (sprawdź ofertę na stronie: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/przeznaczenie_damski) lub męski powinien być lekki. To niezwykle istotne: aluminiową ramę łatwo przenieść nad przeszkodami (np. powalonym drzewem) i nie wymaga tyle siły podczas samego pedałowania. Ponadto rower musi posiadać dużą liczbę przerzutek (im więcej przełożeń, tym łatwiej będzie się Państwu jechać i szybciej znajdą najbardziej dla siebie komfortowy styl jazdy), amortyzatory (przednie i tylne) oraz tarczowe hamulce (mechaniczne lub hydrauliczne).

Inwestycja na długie lata

Rower górski dopasowany ściśle pod Państwa potrzeby i wymagania okaże się jedną z lepszych inwestycji. Regularnie go serwisując i konserwując, otrzymają Państwo gwarancję, że sprzęt ten będzie spełniał swoje zadania przez wiele długich lat. Tyczy się to zarówno najdroższych modeli, jak i nieco tańszych rowerów. Ważne jednak, żeby zawsze kierować się ku renomowanym markom, jak np. Torpado, Bottecchia, Lombardo czy Indiana.