Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Chiny pomogą górnictwu?

Dodano: 06/02/2016 - Numer 1337 - 06.02.2016
Chińczycy chcą pomóc cenom węgla. W Stanach Zjednoczonych bezrobocie tak niskie jak przed kryzysem. Wczoraj władze Chin ogłosiły, że blokują wszelkie nowe inwestycje w wydobycie węgla na kolejne trzy lata oraz że będą dążyły do ograniczenia wydobycia o 500 mln ton w perspektywie od trzech do pięciu lat. To bardzo znaczące zdarzenie, Chiny są nie tylko największym konsumentem, lecz także producentem węgla. Jeśli plany zostaną zrealizowane, oznacza to spadek podaży chińskiego węgla o ponad 5 proc. rocznie (a według danych sprzed dwóch lat blisko co druga bryła węgla na świecie była wydobywana w Chinach). Entuzjastycznie zareagowały kursy akcji spółek wydobywających węgiel. Wartość Jastrzębskiej Spółki Węglowej w czasie sesji rosła o kilkanaście procent, mocne wzrosty notował też Lubelski
     

20%
pozostało do przeczytania: 80%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze