Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Żołnierze wojsk kolejowych chcą zadośćuczynienia

Dodano: 30/09/2016 - numer 1536 - 30.09.2016
SPRAWIEDLIWOŚĆ \ Żołnierze zastępczej służby wojskowej z czasów komunizmu chcą odszkodowań. Chodzi o osoby, które w ramach służby zastępczej były przymusowo kierowane do kopalń węgla, kamieniołomów czy zakładów wydobywania rud uranu. Praca w szkodliwych warunkach często była formą represji za antykomunistyczne poglądy. Wojska kolejowe zostały powołane tajną uchwałą rządu w 1950 r. Obecnie żyje ok. 50 tys. osób odbywających w czasach stalinowskich (1950–1956) zastępczą służbę wojskową w formacjach kolejowych. Zdecydowana większość z nich ma poważne problemy zdrowotne. „Praca na torach była także formą kolonii karnej, gdyż większość z nas było wcielonych do tej służby z powodu głoszonych przez nas poglądów politycznych lub podejrzenia o wrogie nastawienie do systemu komunistycznego.
     

48%
pozostało do przeczytania: 52%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze