Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Przyjazd patriotów przyspieszony

Dodano: 26/09/2017 - numer 1836 - 26.09.2017
Dostawa systemu rakietowego Patriot już w 2020 r., zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju oraz utworzenie grupy koordynującej działania wojsk polskich i amerykańskich to główne zagadnienia, które poruszał minister Antoni Macierewicz podczas zeszłotygodniowej wizyty w USA, gdzie spotkał się m.in. z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.
Pierwsza bateria zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski może zostać dostarczona w roku 2020. Zmiana terminu wynika z tego, że w trakcie rozmów […] stronie polskiej przedstawiono nową ofertę zakładającą przyspieszone dostawy zestawów Patriot z systemem dowodzenia Raytheon bez zwiększania kosztów. Otrzymaliśmy również zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski – powiedział minister Antoni Macierewicz na spotkaniu z dziennikarzami podsumowującym kilkudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, że według porozumienia podpisanego na początku lipca br. realnym terminem na dostarczenie systemów rakietowych do Polski był rok 2022.
Szef MON‑u uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski. Przekazanie specjalnych systemów zależy w USA nie od firm, lecz od zgody władz i przepisów ustawowych. Pierwsze zestawy dla naszego kraju byłyby przygotowane do integracji z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma zostać wprowadzony w amerykańskich siłach zbrojnych i z którego korzystać chce także armia polska.
Podczas wczorajszego spotkania szef MON‑u odniósł się również do planów powołania specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizowała działania sił zbrojnych Polski i USA oraz zajmie się koordynacją planów operacyjnych obu krajów.
– Wspólnie z gen. Mattisem podjęliśmy decyzję o utworzeniu grupy roboczej, która będzie wdrażała decyzje dotyczące integracji poszczególnych jednostek naszych armii i ich przyszłego działania. To dla Polski jest bardzo ważna kwestia, bo chodzi o nabycie zdolności, które w przyszłości będą niezbędne przy operowaniu wyrzutniami rakietowymi – powiedział minister Macierewicz.
Szef resortu obrony poinformował również, że ze swoim amerykańskim odpowiednikiem poruszył kwestię zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju. – Obecność Stanów Zjednoczonych oraz NATO w Polsce jest gwarantem naszego militarnego bezpieczeństwa – podkreślił minister Macierewicz.
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze