Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Dzielnica zamknięta

Dodano: 16/11/2017 - numer 1878 - 16.11.2017
16 listopada 1940 r. zamknięto bramy getta warszawskiego. W ten sposób odizolowano blisko 400 tys. ludzi pochodzenia żydowskiego. Na 1 km kw. przypadało 110 tys. osób. Niemcy nazywali to przepełnione, pozbawione drzew więzienie Żydowską Dzielnicą Mieszkaniową.  Dziś data 16 listopada nie mówi absolutnie nic większości warszawiaków. 77 lat temu inicjowała jednak całkiem nową rzeczywistość dla mieszkańców okupowanej stolicy.  Ludwig Fischer, gubernator dystryktu warszawskiego, podpisał decyzję o utworzeniu getta w Warszawie 2 października 1940 r. Mury otoczyły teren 307 ha obszaru zabudowanego. Objęły nieodwołalnie Śródmieście Północne, Muranów oraz Powązki. Granice były wielokrotnie korygowane aż do dnia 16 listopada, którego opis znajdujemy w wielu dziennikach i pamiętnikach z
     

26%
pozostało do przeczytania: 74%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze